Czy obrączki ślubne będą się rysować?

Obrączki są symbolem wiecznej miłości, którą nowożeńcy obiecują sobie w dniu ślubu. Symbol ten sam w sobie jednak nie jest tak trwały jak miłość z przysięgi ślubnej. Złoto jest miękkim metalem, charakteryzującym się podatnością na odkształcenia i zarysowania. Aby zwiększyć jego wytrzymałość, czyste złoto wzbogaca się o dodatek innych, bardziej odpornych metali szlachetnych. Pomimo tego, uchronienie naszej biżuterii ślubnej przed widocznymi śladami użytkowania jest praktycznie niemożliwe ponieważ noszona codziennie w naturalny sposób eksponowana jest na kontakt z twardszymi materiałami, co skutkuje zarysowaniami. Jak zatem dbać o złotą biżuterię, aby służyła nam w dobrym stanie jak najdłużej?

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co ma wpływ na rysowanie się obrączek?
  • Jak dbać o złotą biżuterię?
  • W jaki sposób przechowywać złote obrączki?
Obrączka ślubna z pierścionkiem zaręczynowym na jednym palcu

Co wpływa na to, że złote obrączki się rysują?

Na stan obrączek ślubnych w bardzo dużym stopniu wpływa sposób i częstość użytkowania tej biżuterii. Wiele osób, od momentu założenia obrączki na palec w dniu ślubu, ściąga je z dłoni bardzo sporadycznie. Warto jednak w niektórych momentach rozstać się na chwilę z naszymi obrączkami, aby uchronić je przed niepotrzebnymi uszkodzeniami, takimi jak zarysowania czy odkształcenia. Największe ryzyko powstania tego typu defektów występuje w momencie zetknięcia się obrączki z innymi twardymi powierzchniami. Im większa siła nacisku, tym większe uszkodzenie powstanie. W dbaniu o biżuterię bardzo ważną rolę odgrywa także sam sposób jej wykonania. Największą trwałością wykazują się obrączki wykonane z jednokolorowego złota - żółtego lub białego. Biżuteria wykonana ze złota łączonego z kilku kolorów cechuje się nieco mniejszą odpornością. Najmniej trwałe są obrączki wykonane ze srebra.

Jak dbać o złote obrączki?

Przede wszystkim należy minimalizować liczbę zdarzeń, w czasie których nasza biżuteria w szczególny sposób narażona jest na uszkodzenia. Nasze obrączki powinniśmy za każdym razem ściągać na czas sprzątania, ponieważ detergenty i proszki mają negatywny wpływ na urodę obrączek. Również niektóre kosmetyki pielęgnacyjne mogą odcisnąć piętno na naszej biżuterii. Korzystanie z siłowni lub wykonywanie prac majsterkowych również powinno odbywać się ze ściągniętymi obrączkami. Warto także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób otwieramy i zamykamy drzwi. Niepozorna klamka może wyrządzić naszej biżuterii bardzo dużą szkodę. Decydując się na noszenie obrączki w kontakcie z inną biżuterią (np. pierścionkiem zaręczynowym na tym samym lub sąsiadującym palcu), musimy liczyć się z szybszym zużywaniem obydwu przedmiotów.

W jaki sposób przechowywać złote obrączki?

Sposób przechowywania obrączek ma również wpływ na ich kondycję. Gdy nie są one noszone, należy umieścić je w specjalnie przeznaczonym do tego pudełku. Pudełka takie są wyściełane miękkim materiałem, dzięki czemu obrączki w żadnym stopniu nie są narażone na zarysowania. Bardzo ważne jest, aby w czasie przechowywania obrączki nie stykały się z żadnymi innymi przedmiotami. Nie powinniśmy w pudełku z jedną komorą trzymać wielu elementów biżuterii.

Jak przywrócić obrączkom pierwotny blask?

Jeśli chcemy, aby nasze obrączki znowu wyglądały jak w dniu ślubu to w bardzo prosty sposób możemy taki efekt osiągnąć. Wystarczy udać się do pracowni jubilerskiej. Jeśli nasze obrączki wykonane są z żółtego złota to zostanę poddane one procesowi polerowania. Dzięki temu wygładzone zostaną wszystkie widoczne rysy na naszej biżuterii. Obrączki z białego złota dodatkowo zostaną pokryte cienką warstwą rodu, który wydobędzie z nich jasnosrebrzysty kolor. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kształty obrączek ślubnych mogą zostać poddane procesowi regeneracji. Obrączki, które posiadają żłobienia, fakturę lub prosto ścięte krawędzie nie nadają się do tego typu zabiegów.