<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-25% na wszystko z kodem: SUMMER

-25% na wszystko z kodem: SUMMER

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?
Na którym palcu pierścionek zaręczynowy
Poradnik

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?

Ewa Bylok
Ewa Bylok ● 26.05.2017Aktualizacja artykułu: 24.07.2023

Kupiłeś już wymarzony pierścionek z brylantem i planujesz zaręczyny? Upewnij się, że pierścionek założysz właściwie. Wybór palca, na którym Twoja narzeczona będzie nosić swój pierścionek zaręczynowy, może się bowiem okazać nie lada wyzwaniem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jaki palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?
  • Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?
  • Na którą rękę założyć pierścionek zaręczynowy?

Dziś wiemy, że tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych z brylantem rozpoczął Arcyksiążę Maksymilian I Habsburg, który w 1477 roku, swój pierścionek podarował Marii Burgundzkiej. Nie wiemy jednak, jak dokładnie wyglądały te zaręczyny oraz na którym placu narzeczona arcyksięcia nosiła pierścionek. Możemy jednak zaobserwować, jak tradycja noszenia pierścionków zaręczynowych rozwinęła się w dzisiejszych czasach. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak nosić pierścionek zaręczynowy przed i po ślubie.

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy - polska tradycja

Sposób noszenia pierścionka zaręczynowego jest przeważnie zdeterminowany tradycją, która obowiązuje w danym kraju. Przeważnie pierścionek zaręczynowy zakładany jest na palec serdeczny. W tym przypadku większość tradycji jest zgodna. Różnice pojawiają się jednak przy wyborze ręki. W krajach Europy zachodniej przyjęło się noszenie pierścionka zaręczynowego na lewej dłoni, ponieważ znajduje się ona bliżej serca. W Polsce jednak tradycja wskazuje na prawą dłoń.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Kwestia wyboru dłoni i palca wydaje się więc prosta. Palec serdeczny prawej ręki jest jednak również miejscem zakładania obrączek podczas ceremonii ślubnej. Pojawia się więc pytanie co zrobić ze znajdującym się tam już pierścionkiem zaręczynowym? Poniżej przedstawiamy kilka popularnych rozwiązań:

  • Jednym z rozwiązań jest noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki na jednym palcu. Plusem takiego rozwiązania jest wolna lewa ręka, na której można nosić inną biżuterię, nawet nie pasującą stylem do obrączki i pierścionka zaręczynowego. Przed zakupem obrączek, warto jednak zwrócić uwagę na to czy będą one pasowały do pierścionka zaręczynowego.

  • Popularnym rozwiązaniem jest również noszenie pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni, do czasu ślubu, a w momencie zakładania obrączek, przełożenie pierścionka zaręczynowego na lewą dłoń. Plusem takiego rozwiązania jest to, że pierścionek zaręczynowy i obrączki mogą posiadać zupełnie inny styl. Ponadto samotny pierścionek zaręczynowy na lewej ręce absorbuje więcej uwagi. Wówczas piękno pierścionka zaręczynowego jest jeszcze lepiej eksponowane.

  • Mniej spotykanym rozwiązaniem jest przełożenie pierścionka zaręczynowego na inny palec, wciąż prawej dłoni. Może on być jednak wówczas postrzegany jako pierścionek noszony z innej okazji niż zaręczyny.

  • Również mało spotykanym, choć wciąż obecnym zwyczajem, jest noszenie pierścionka zaręczynowego na łańcuszku, na szyi. W ten sposób traci on jednak swoją funkcję pierścionka zaręczynowego, na rzecz zaręczynowej zawieszki.

  • Zupełnie nie polecamy ostatniego rozwiązania, czyli schowanie pierścionka zaręczynowego do szafy, zaraz po ślubie. Pierścionek z diamentem wręczony z okazji zaręczyn nie zasługuje na taki los. Powinien on być noszony i eksponowany już do końca waszych dni.

Pamiętaj jednak że, tradycję noszenia pierścionka zaręczynowego należy traktować bardziej jako sugestię i podpowiedź, niż obowiązkowe reguły. Przede wszystkim zalecamy kierować wygodą i własnym upodobaniem.