<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-30% na wszystko z kodem: FLAME, -35% na wybrane kolorowe kamienie z kodem: GLOW

-30% na wszystko z kodem: FLAME
-35% na wybrane kolorowe kamienie z kodem: GLOW

Jak dbać o złotą biżuterię z brylantami?
jak dbać o złotą biżuterię
Pielęgnacja biżuterii

Jak dbać o złotą biżuterię z brylantami?

Olga Malar
Olga Malar ● 9.06.2017Aktualizacja artykułu: 24.07.2023

Złote pierścionki zaręczynowe z brylantami są przeważnie bardzo trwałym wyrobem jubilerskim. Diamenty są bowiem najtwardszym surowcem występującym na naszej ziemi. Tylko inny diament jest w stanie zarysować diament. Złoto również uznawane jest za długowieczne, ponieważ bardzo rzadko ulega reakcjom chemicznym. Czyste złoto jest co prawda bardzo miękkim metalem, jednakże twardnieje w połączeniu z odpowiednimi dodatkami stopowymi. Ponadto pierścionek zaręczynowy jest przedmiotem użytkowym, jego eksploatacja jest ciągła i wieloletnia. Musi on więc być zaprojektowany w sposób, który zapewni mu bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak uniknąć uszkodzenia pierścionka?
  • Czy detergenty mogą uszkodzić złotą biżuterię?
  • Dlaczego pierścionki się rysują? 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy produkt może ulec zniszczeniu, a więc także każdy wyrób jubilerski. Nie istnieją niezniszczalne pierścionki. Przy użyciu nadmiernej siły i eksploatacji pierścionka w sposób niezalecany przez producenta, może on ulec uszkodzeniu.

Przed dokonaniem zakupu pierścionka zaręczynowego z brylantem, warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami eksploatacji złotych wyrobów. Aby móc chronić biżuterię przed uszkodzeniami, musimy wpierw ustalić czym są, a czym nie są uszkodzenia pierścionka i na czym one polegają.

Uszkodzeniem pierścionka nie są drobne rysy na jego oprawie. Złoto o próbie 585 jest dość twarde, jednakże na co dzień otaczają nas przedmioty o dużo większej twardości, które w kontakcie ze złotem będą zostawiały mikrorysy. Jest to naturalny proces, który towarzyszy codziennemu użytkowaniu złotych wyrobów jubilerskich. Z tego też względu niewielkie rysy powstałe podczas zalecanego sposobu użytkowania pierścionków, nie są uznawane za uszkodzenia.

Uszkodzeniami pierścionka, są więc wszystkie inne uszkodzenia, powstałe na skutek niewłaściwego użytkowania. Poniżej prezentujemy kilka zasad, których przestrzeganie może uchronić Twój pierścionek przed tymi właśnie uszkodzeniami:

  • Zdejmuj pierścionek zaręczynowy przed zaśnięciem. Podczas snu wykonujesz bowiem wiele niekontrolowanych ruchów. Istnieje więc ryzyko uderzenia dłonią np. o ramę łóżka lub przyciśnięcie pierścionka własnym ciałem. Takie czynności mogą spowodować powstanie widocznych, głębokich rys, lub uszkodzenie korony pierścionka. To z kolei może spowodować poluzowanie zacisku i uwolnienie brylantu.

  • Zdejmuj pierścionek podczas prac domowych, w szczególności tych gdzie Twoje dłonie są bardzo aktywne np. podczas gotowania czy zmywania naczyń.

  • Unikaj noszenia bardzo ciężkich zakupów lub innych przedmiotów, w szczególności, gdy na tej samej dłoni, na której znajduje się pierścionek zaręczynowy, nosisz też inną biżuterię. Przy mocnym zacisku dłoni, w kontakcie z inną biżuterią, pierścionek może ulec odkształceniu.

  • Ściągaj pierścionek przed kontaktem dłoni z detergentami. Złoto co prawda jest odporne na korozję, jednakże stosowanie niektórych detergentów może spowodować zmatowienie tafli złota lub nawet pęknięcie lutów biżuterii.

  • Do czyszczenia złotej biżuterii używaj specjalnie do tego przeznaczonych środków. To zapewni Twojemu pierścionkowi świeży wygląd na długie lata. Podczas polerowania, korzystaj ze specjalnych ściereczek polerskich. Inne materiały, ze względu na swoja strukturę, mogę pozostawiać mikrorysy. Co prawda są one słabo widoczne i powstają też mimowolnie podczas użytkowania, to jednak odpowiednie zabiegi mogą wydłużyć okres świeżego wyglądu pierścionka. Nagromadzenie się mikrorys może bowiem spowodować zmatowienie tafli złota.

  • Przechowuj biżuterię w miejscu suchym i czystym, gdzie nie przetrzymujesz żadnej innej biżuterii. Trzymanie kilku wyrobów luzem w jednej szkatułce, może powodować zarysowania pierścionka.

Stosując się do wyżej wymienionych porad, znacząco wydłużasz żywotność twojego pierścionka. Pamiętaj też, że do każdego produktu zakupionego w Auroria, otrzymujesz instrukcję bezpiecznego używania biżuterii.