<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-25% na wszystko z kodem: SOFT

-25% na wszystko z kodem: SOFT

Jak wybrać i kupić pierścionek zaręczynowy? 10 praktycznych wskazówek
wybór pierścionka zaręczynowego
Pomysły na zaręczyny

Jak wybrać i kupić pierścionek zaręczynowy? 10 praktycznych wskazówek

Ewa Bylok
Ewa Bylok ● 23.03.2018Aktualizacja artykułu: 27.07.2023

Wybór i kupno pierścionka zaręczynowego stanowi nie lada wyzwanie dla mężczyzny. Jak wybrać biżuterię, która trafi w gust Twojej ukochanej? Jak zorganizować kupno pierścionka, aby przyszła narzeczona nic nie podejrzewała? Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci wybór i kupno biżuterii zaręczynowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Za ile kupić pierścionek zaręczynowy?
 • Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?
 • Jak określić rozmiar pierścionka?
 • Gdzie najlepiej kupić pierścionek zaręczynowy?

Określ swój budżet

Pierścionek jest symbolem miłości - najważniejsze jest więc uczucie, a nie kwota która została przeznaczona na zakup biżuterii. Określ realną sumę, którą możesz przeznaczyć na zakup pierścionka, i która nie zrujnuje Twojej sytuacji finansowej. W krajach anglosaskich przyjęta jest zasada, że wartość pierścionka powinna oscylować wokół wartości 1 - 2 pensji mężczyzny, który go kupuje. W Polsce jednak nie przywiązuje się do tej reguły dużej wagi. Panowie raczej decydują się na daną kwotę w oparciu o możliwości swojego portfela. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim zakupie a nie masz jeszcze zgromadzonych wystarczających środków na ten cel to warto rozważyć zakup na raty, który oferuje coraz więcej jubilerów. Nie ważne, czy planujesz wydatek rzędu kilkuset złotych czy kilku tysięcy - na pewno znajdziesz piękną biżuterię w wyznaczonym przez Ciebie przedziale cenowym.

Sprawdź pierścionki zaręczynowe

do 800zł do 1000zł do 1500zł do 2000zł do 3000zł do 5000zł

Złote pierścionki zaręczynowe z brylantami

Wybierz kamień umieszczony w pierścionku

Od dziesiątek lat najbardziej pożądanym kamieniem umieszczanym w pierścionkach zaręczynowych jest diament. Nie bez przyczyny utarło się powiedzenie, że kobiety kochają diamenty. I nie jest to wynikiem tylko i wyłącznie mody kształtowanej przez środki masowego przekazu. Diament jest najtwardszym z naturalnie występujących na ziemi minerałów. Oprócz zapewnienia trwałości samej biżuterii, jest on pięknym symbolem trwałości związku. Oszlifowany diament (szczególnie w szlifie brylantowym, zwanym zwyczajowo brylantem) zawsze będzie urzekająco lśnił na dłoni Twojej wybranki ponieważ jest całkowicie odporny na zarysowania i matowienie. Możesz rozważyć również wybór kolorowych kamieni szlachetnych, takich jak szafir, rubin lub szmaragd - są one prawie tak twarde jak diament i równie piękne. Ze względu na trwałość biżuterii zaręczynowej odradzamy zakup kamieni półszlachetnych takich jak cyrkonia, chyba że nasza wybranka ma do nich słabość.

Brylant w pierścionku zaręczynowym z białego złota

Zdecyduj o kolorze złota

Jeszcze kilkanaście lat temu zarówno pierścionki zaręczynowe, jaki i obrączki, dominowały w kolorze klasycznego żółtego złota. Dzisiaj jednak coraz więcej kobiet decyduje się na białe złoto. Spróbuj rozpoznać preferencje Twojej ukochanej. Zajrzyj do miejsca, w którym przechowuje biżuterię i zobacz jaki kolor tam dominuje. Warto, aby biżuteria zaręczynowa współgrała z resztą jej biżuterii. Jeśli Twoja wybranka nosi srebrną biżuterię to radzimy kupić pierścionek wykonany z białego złota. Jeżeli jest ona zwolenniczką klasycznej, złotej biżuterii to polecamy zakup z żółtego złota. Dla niezdecydowanych ciekawym rozwiązaniem są także pierścionki z dwukolorowego złota, łączące w sobie odcienie złota i srebra.

Pierścionki z białego złota Pierścionki z żółtego złota Pierścionki dwukolorowe

Określ styl, który pasuje do przyszłej narzeczonej

Pierścionek zaręczynowy będzie zdobił rękę Twojej wybranki aż do końca życia, warto więc zadbać aby trafił on w jej gust. Skala różnorodności pierścionków dostępnych na rynku jest zaskakująca - od wzorów klasycznych, po styl retro i awangardowy. Najważniejsze, żeby był on dopasowany do stylu, w którym najlepiej czuje się Twoja partnerka. Przyjrzyj się, jak wygląda aktualnie noszona przez nią biżuteria - czy dominują tam delikatne i klasyczne wzory, czy raczej odważne, nowoczesne kształty. W pierwszym przypadku sprawdzi się pierścionek zaręczynowy jednokamieniowy w klasycznych wzorach, eksponujący kamień umieszczony na 4 lub 6 łapkach. W drugim scenariuszu rekomendujemy wybór wzoru bardziej wyrazistego, który często charakterystyczny jest dla pierścionków wielokamieniowych. Kompozycje drobnych kamieni tworzą bogato prezentujące się wzory kwiatów, pierścieni lub tarcz. Jeśli Twoja wybranka nie lubi nosić biżuterii, zdecydowanie postaw na subtelny wzór z jednym, centralnie osadzonym kamieniem, który nie będzie za bardzo odstawał od obrączki pierścionka, co zapewni narzeczonej większy komfort noszenia.

Określ styl pierścionka zaręczynowego

Sprawdź jakość złota i kamienia

Nie ważne, jak bardzo zachwyci Cię nieskazitelny blask pierścionka oglądanego w ofercie sklepu jubilerskiego, zawsze upewnij się czy w parze z walorami estetycznymi idzie też jakość produktu. Zdarza się, że diamenty posiadają wady niewidoczne na pierwszy rzut oka i nie mając na ten temat wiedzy bardzo łatwo możemy paść ofiarą oszustwa. Każdy pierścionek z brylantem powinien posiadać certyfikat autentyczności, na którym potwierdzone będą wszystkie parametry złota i brylantów. Zweryfikuj, czy produkt, który planujesz kupić posiada taki dokument. Na certyfikacie powinny znajdować się 4 podstawowe parametry kamienia: rodzaj szlifu, czystość kamienia, barwa kamienia i jego masa. Parametry określające najlepszy stosunek ceny do jakości to: szlif dobry, czystość SI i kolor G/H.

Dowiedz się więcej o jakości brylantów

W przypadku jakości złota, musimy zwrócić uwagę na to, z jakiego stopu została wykonana oprawa pierścionka. Najczęściej wybierana jest próba 585. Stop ten charakteryzuje się dużą zawartością złota z domieszką innych kruszców, dzięki którym obrączka będzie trwalsza i bardziej odporna na zarysowania i odkształcenia. Im niższa próba złota, tym mniejsza ilość tego kruszcu została użyta do wykonania oprawy pierścionka, a co za tym idzie, jego jakość jest niższa.

Poznaj rozmiar palca

Rzadko zdarza się, że mężczyzna zna rozmiar palca swojej ukochanej. Tak więc wyzwanie poznania tego wymiaru stoi niemalże przed każdym kupującym. Istnieje kilka sposobów, by poznać go bez wzbudzenia podejrzeń przyszłej narzeczonej. W polskiej tradycji do momentu ślubu przyszła narzeczona będzie nosiła pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej dłoni. Jeśli Twoja wybranka ma pierścionek, który zdobi jej palec serdeczny to nie ma prostszego sposobu - wybierz się z nim do jubilera, który powie Ci jaki jest rozmiar tego pierścionka, lub po prostu zmierz dokładnie jego wewnętrzną średnicę. Możesz też poprosić o pomoc przyjaciółkę Twojej ukochanej, która pod pretekstem wyboru pierścionka dla siebie, wybierze się z nią do jubilera i poprzez wspólne przymierzanie biżuterii dowie się jaki rozmiar będzie odpowiedni. Jeśli przed zakupem będziesz wahał się pomiędzy dwoma rozmiarami, zawsze bezpieczniej wybrać ten większy. Lepiej, aby w chwili zaręczyn luźno oplatał on palec narzeczonej, niż uniemożliwił założenie go. Koniecznie sprawdź przed zakupem, czy jubiler u którego kupujesz produkt oferuje darmową korektę rozmiaru - jeśli tak, to masz gwarancję że bez dodatkowych kosztów już po zaręczynach idealnie skorygujesz rozmiar pierścionka do palca narzeczonej.

Poznaj odpowiedni rozmiar pierścionka

Porównaj ceny u konkurencji

Być może ta informacja Cię zaskoczy, jednak ceny pierścionków o dokładnie tych samych parametrach potrafią różnić się czasami aż o 100% w zależności od oferty jubilera. Nigdy nie kupuj biżuterii w pierwszym napotkanym salonie jubilerskim, ponieważ to najprostszy sposób do przepłacenia za produkt. Aby podjąć najbardziej racjonalną decyzję, porównaj oferty w kilku sklepach i zwróć uwagę na następujące aspekty:

 • cena za pierścionki o takiej samej masie brylantu

 • stop złota użyty w pierścionku

 • dostępność certyfikatu

 • czas realizacji zamówienia

 • sposoby i koszty dostawy

 • warunki korekty pierścionka

 • warunki zwrotu pierścionka

 • okres gwarancji udzielany na produkt

 • opinie o sklepie zamieszczone w internecie

Porównaj ceny pierścionków

Poznaj zasady zwrotu i reklamacji biżuterii

Pomimo dołożenia wszelkich starań w procesie wyboru pierścionka, może okazać się że nie trafiłeś w gust swojej narzeczonej, albo po prostu w ostatniej chwili zmieniłeś decyzję dot. zaręczyn. Warto, aby jubiler u którego dokonujesz zakupu miał możliwość darmowego zwrotu pierścionka. W razie awaryjnej sytuacji bez żadnych kosztów i konsekwencji będziesz mógł go zwrócić lub wymienić na inny model. Może też się okazać, że zakupiony egzemplarz posiada wady produkcyjne. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak na taką sytuację warto upewnić się jak wygląda proces reklamacyjny w sklepie, gdzie planujesz dokonać zakupu. Im dłuży okres gwarancji daje jubiler, tym spokojniejszy możesz być o ewentualne wady produktu, które czasami mogą ujawnić się dopiero po dłuższym czasie użytkowania.

Sprawdź sposób zapakowania produktu

Zakupiony przez Ciebie pierścionek zaręczynowy otrzymasz w pudełeczku, w którym przekażesz go wybrance w momencie zaręczyn. Później prawdopodobnie będzie on jej służył jako szkatułka na przechowywanie tej biżuterii. Ważne więc jest, aby pudełeczko było estetyczne. Jeśli zamawiasz produkt przez internet z dostawą wysyłkową, ważne jest również opakowanie zewnętrzne produktu, który będzie go chronił w czasie transportu. Większość sklepów online prezentuje pudełko na pierścionek, jak i opakowanie zewnętrzne na swojej stronie - warto przyjrzeć się temu szczegółowi przed zakupem.

pierscionek-zareczynowy

Wybierz dyskretną formę zakupu

Jeśli masz już za sobą wszystkie najważniejsze etapy procesu wyboru pierścionka i zdecydowałeś się na sklep w którym go zakupisz, to czas zadbać aby niespodzianka zaręczynowa została zachowana w tajemnicy aż do samego końca! Dokładnie zastanów się, jaka forma zakupu nie wzbudzi żadnych podejrzeń. Jeśli obawiasz się, że przyjaciółka ukochanej może zauważyć Twoją wizytę w salonie jubilerskim to zdecyduj się na zakup on-line. Tutaj jednak pułapką może okazać się forma dostawy - bezpieczniej zamówić kuriera do miejsca pracy, albo wybrać dostawę przez Paczkomaty. Po zakupie zadbaj również, aby przyszła narzeczona nie znalazła w domu pierścionka ani żadnych śladów wskazujących na jego zakup, np. paragonu. Schowaj je w bezpiecznym miejscu, lub przekaż przyjacielowi na przechowanie do momentu zaręczyn.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w wyborze tego jedynego, najbardziej odpowiedniego dla Twojej przyszłej narzeczonej pierścionka zaręczynowego. Dołóż wszelkich starań, aby dzień zaręczyn był wyjątkowy dla Was obojga. Pierścionek, który urzeknie Twoją ukochaną będzie wspaniałym symbolem Waszej miłości i nowego etapu rozpoczynającego się w Waszym życiu.