<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-25% na wszystko z kodem: SOFT

-25% na wszystko z kodem: SOFT

Czym jest czarne złoto i gdzie jest wykorzystywane?
czarne-zloto
Polecane produkty

Czym jest czarne złoto i gdzie jest wykorzystywane?

Olga Malar
Olga Malar ● 12.03.2020Aktualizacja artykułu: 24.07.2023

Złoto klasyczne występuje w kolorze żółtym - tak wyobraża sobie ten kruszec zdecydowana większość z nas. Tego metalu szlachetnego używa się do tworzenia wszelkiego rodzaju przedmiotów ozdobnych - takich jak pierścionki czy obrączki - ale również użytkowych. Jednak do wytwarzania biżuterii wykorzystuje się również złoto o innych kolorach, jak biały czy… czarny. Skąd bierze się taka barwa?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest czarne złoto?
  • Czy z czarnego złota wykonuje się biżuterie?
  • Jakie właściwości ma czarne złoto?

Jak barwi się złoto na czarno?

Istnieje kilka metod otrzymywania czarnego złota. Jedną z nich jest nanoporowate złoto, czyli materiał wytwarzany przez naukowców w urządzeniu nazywanym młynem kulowym. Pozwala on zwiększyć wytrzymałość złota i srebra na zginanie, a późniejsze wytrawienie srebra sprawia, że otrzymujemy materiał nazywany nanoporowatym złotem.

W takim przypadku mamy do czynienia z całkowicie nowym metalem szlachetnym, jednak “tradycyjne” złoto również można zabarwić na czarny kolor, nanosząc na element wykonany ze złota cienkiej powłoki z rodu lub rutenu, która nadaje np. pierścionkowi czarny kolor. Podobnie postępuje się w przypadku złota białego, lecz wcześniej kruszec miesza się z innymi metalami, które nadają mu barwę zbliżoną do białej - dopiero tak zwane “rodowanie” pozwala osiągnąć błyszczącą, jasną powierzchnię.

Istnieją też bardziej skomplikowane metody barwienia złota na czarno - takie jak chemiczne osadzanie z fazy gazowej (CVD) czy kontrolowane utlenianie złota zawierającego chrom lub kobalt. Stosuje się je jednak niezwykle rzadko.

Pierścionki z czarnego złota

Złoto w dowolnym kolorze - również czarnym - doskonale nadaje się do wytwarzania z niego elementów ozdobnych, także biżuterii. Mogą to być zarówno pierścionki, jak i obrączki ślubne. Czarne złoto z pewnością przykuwa wzrok i spodoba się osobom ceniącym sobie oryginalny wygląd. Z pewnością trudno będzie przekonać do niego zwolenników klasycznego, żółtego złota, choć podobnie jak złoto białe, biżuteria w kolorze czarnym zdobywa coraz większe uznanie wśród tradycjonalistów.

Czarne złoto to tylko kolor?

Decydując się na pierścionki czy inną biżuterię z kolorowego złota - niezależnie czy białego, czy czarnego - warto pamiętać, że z reguły kolor osiąga się poprzez nałożenie warstwy innego metalu szlachetnego, np. rodu. Z uwagi na jego bardzo wysoką cenę (większą od złota!) stosuje się jedynie cienką warstwę nadającą nową barwę. Przez to ulec ona może w przyszłości wytarciu i konieczne będzie nałożenie warstwy jeszcze raz.

Inaczej wygląda to w przypadku nanoporowatego złota. Sposób jego wytwarzania sprawia, że jest ono zdecydowanie bardziej wytrzymałe od złota tradycyjnego, a jednocześnie o wiele lżejsze. Skład chemiczny nanoporowatego złota nie powoduje też alergii skórnych. “Złoto” to jest również pozbawione blasku i szorstka.

Z uwagi na swoje cechy, wytwarzane w laboratorium czarne złoto nie jest dla każdego, jednak jego wyjątkowość sprawia, że z całą pewnością biżuteria z niego wykonana będzie naprawdę oryginalna.