<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-25% na wszystko z kodem: SOFT

-25% na wszystko z kodem: SOFT

Diament czy biały szafir w pierścionku zaręczynowym
diament-szafir
Polecane produkty

Diament czy biały szafir w pierścionku zaręczynowym

Ewa Bylok
Ewa Bylok ● 13.05.2021Aktualizacja artykułu: 24.07.2023

Pierścionki zaręczynowe dla bardzo wielu z nas kojarzą się z biżuterią z diamentami. Jednak wiele sklepów jubilerskich oferuje takie pierścionki z innymi kamieniami szlachetnymi - na przykład z białymi szafirami, które pozornie wyglądają bardzo podobnie jak diamenty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się szafir?
  • Czy warto kupić pierścionek zaręczynowy z białym szafirem?
  • Jakie są różnice pomiędzy diamentem a szafirem?

Biały szafir

Szafir to jeden z wielu kamieni szlachetnych, który znalazł swoje zastosowanie w jubilerstwie. Najczęściej spotykamy się z szafirem w kolorze niebieskim, jednak w naturze występują także inne odmiany kolorystyczne tego kamienia - białe (bezbarwne), czerwone, różowe, zielone, szare a nawet czarne.

Biały szafir a diament

Na pierwszy rzut oka oba te kamienie wyglądają bardzo podobnie, jednak to tylko pozory. Biały szafir - podobnie jak diament - jest bezbarwny, jednak znacząco różnią się one w zakresie tak zwanej brylancji. Oszlifowany diament charakteryzuje się niezwykłą zdolnością do pięknego odbijania światła wpadającego do jego wnętrza, co widoczne jest jako swego rodzaju “ogień” wewnątrz kamienia. W przypadku szafiru efekt taki jest zdecydowanie mniej spektakularny.

Efekty świetlne zachodzące w diamencie możliwe są dzięki wysokiemu współczynnikowi załamania i rozszczepienia światła. Dzięki temu wpadające do środka światło “wraca” w postaci wielobarwnej tęczy. Szafir również odbija światło, jednak ma ono srebrzystą, przygaszoną postać.

Wysoki współczynnik załamania oraz rozszczepienia światła daje diamentowi jeszcze jedną przewagę nad szafirem - diament będzie w fantazyjny sposób odbijał światło nawet gdy ulegnie zabrudzeniu. W przypadku szafiru, nawet delikatne zabrudzenia na jego powierzchni sprawiają, że światło odbija się od jego wnętrza gorzej.

Diament czy biały szafir, co wybrać?

Każdy z kamieni szlachetnych z pewnością będzie pięknie wyglądał w pierścionku zaręczynowym lub innej biżuterii. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że w przypadku diamentu możemy liczyć na jego wysoką wytrzymałość, wartość (diamenty mogą być dobrą inwestycją kapitału) i wspaniałą brylancję, czyli “iskrzenia” światła wewnątrz kamienia.

Szafir z kolei charakteryzuje się zdecydowanie mniejszą brylancją, jednak jest bardziej powszechny niż diament, dlatego jego ceny są bardziej przystępne. Warto jednak utrzymywać go w czystości, aby nie przestał on całkowicie odbijać wpadającego do jego wnętrza światła.