Historia obrączek ślubnych

Dziś trudno wyobrazić sobie ceremonie ślubną bez wzajemne wręczanych sobie obrączek. Zwyczaj ten jest praktykowany prawie na całym świecie. Powszechnie wiadome jest również to, że obrączki ślubne są symbolem wiecznej miłości, którą małżonkowie przysięgają sobie na ślubnym kobiercu. Skąd jednak wziął się ten zwyczaj jak ewoluował na przestrzeni wieków oraz jaka jest jego symbolika? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Z czego były wykonywane obrączki ślubne?
  • Na której ręce noszone są obrączki ślubne?
  • Co symbolizuje obrączka ślubna?
Historia obrączek ślubnych

Tradycja wręczania sobie obrączek ślubnych sięga aż do starożytnego Egiptu. Początkowo młoda para wręczała sobie obrączki wykonane z roślin i skór. Te jednak, ze względu na swoją nietrwałość, zostały zastąpione obrączkami wykonywanymi z kości słoniowej. Z czasem i ten surowiec zostały zastąpiony różnymi metalami. Ostatecznie to Izraelici zaczęli używać złota do wykonywania obrączek, a ponieważ swego czasu Izrael był również prowincją Imperium Rzymskiego, zwyczaj złotych obrączek ślubnych trafił też do Europy. Obecnie wszędzie poza Grecją, obrączki wykonywane są ze złota. Grecy bowiem, jako jedyni wykonują srebrne obrączki dla kobiet oraz złote dla mężczyzn.

Pomimo tego że na przestrzeni wieków zmieniał się surowiec z którego wykonywane były obrączki, to nie zmieniła się ich symbolika. Od zawsze bowiem okrągły kształt obrączki oraz fakt że nie posiada ona początku i końca, symbolizował wieczną i perfekcyjną miłość. W momencie w którym do produkcji obrączek zaczęto używać złota, zyskały one również aspekt wzajemnego zaufania finansowego, jakim obdarzali się małżonkowie. Obrączki nie były jednak symbolem kierowanym tylko do współmałżonków. Do dziś obrączka na palcu jest znakiem dla wszystkich innych ludzi, że dana osoba jest już zajęta i nie należy się nią interesować w tym kontekście.

Od XIII wieku rytuał wymiany obrączek stał się również tradycją kościelną i na stałe wpisał się w plan ceremonii ślubnych. Dla chrześcijan obrączki zyskały więc wymiar religijny. Do dziś bowiem są one również symbolem zawarcia związku małżeńskiego przed Bogiem.

Obrączki ślubne w Polsce i na świecie

Nie zawsze jednak obrączki były noszone przez oboje małżonków. W Polsce do niedawna obrączki nosiły tylko kobiety. Dopiero od czasów Pierwszej Wojny Światowej obrączki zaczęli nosić również mężczyźni. Wcześniej, gdy mąż wyruszał na wojnę, łamano obrączkę żony na pół i każdy z małżonków zabierał ze sobą jedną część.

Nie zawsze i nie wszędzie obrączki były też noszone na prawej dłoni, jak nakazuje obecnie tradycja w Polsce. W starożytnym Rzymie noszono obrączki na serdecznym palcu lewej ręki. Wierzono bowiem, że stamtąd płynie żyła bezpośrednio do serca. Stąd wzięło się powiedzenie "Vena amoris" czyli żyła miłości.

Na której ręce nosi się obrączkę ślubną?

Do dziś, na lewej ręce nosi się obrączki m.in. we Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Włoszech, Słowenii, Turcji, Brazylii, Egipcie, Meksyku, USA i Kanadzie. W Polsce i wielu innych krajach przyjęło się jednak nosić obrączkę na prawej dłoni. Obrączka znajdująca się na lewej dłoni symbolizuje bowiem wdowieństwo.