Rysy na złotej biżuterii? Jak dbać o wyroby ze zło...
Złota biżuteria od wieków symbolizuje luksus, elegancję i trwałość. Noszona na co dzi...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Bardzo istotnym czynnikiem, który określa jakość diamentu, jest jego czystość. Obecnie wymienia się kilka stopni czystości brylantów, od najczystszych do takich, które posiadają zanieczyszczenia widoczne gołym okiem. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, warto przyjrzeć się procesowi powstawania diamentów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak dotąd diament jest uważany za najtwardszy minerał jaki wstępuje w przyrodzie, jednocześnie pozostając w gronie najpiękniejszych. Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza procesom w jakich powstaje. XVIII wieczny, francuski chemik jako pierwszy dokonał spalenia diamentu pod wpływem skupionej wiązki światła. W ten sposób udowodnił on, że diament jest niczym innym jak czystym węglem.
Jednakże warunki które sprzyjały powstaniu diamentu były ekstremalne w stosunku do tych, w których powstaje zwykły węgiel kamienny czy brunatny.
Do powstania węgla niezbędny jest brak tlenu, wysoka temperatura oraz ciśnienie. Działanie tych czynników w odpowiednim natężeniu powoduje że z 30 metrowej warstwy torfu, może powstać zaledwie metrowa warstwa węgla. Jednak, aby z węgla powstał diament, ciśnienie musi dodatkowo przekraczać 70 ton na centymetr kwadratowy, zaś temperatura musi przewyższać 1300°C. Tak ekstremalne warunki zachodzą tylko głęboko pod ziemią, na skutek potężnych ruchów tektonicznych.
Niewątpliwie więc, na powstanie diamentu składa się wiele procesów chemicznych i fizycznych. W wyniku tychże procesów tworzą się również inne minerały, które w większym lub mniejszym stopniu mogą stać się częścią diamentu. Wszystkie obce ciała znajdujące się w diamencie, nazywane są inkluzjami. Stopień ich występowania w brylancie jest bardzo istotny, ponieważ znacznie wpływa na wartość całego kamienia.
Większość inkluzji nie jest możliwa do zaobserwowania gołym okiem, dlatego w celu określenia stopnia czystości brylantu, należy posługiwać się co najmniej dziesięciokrotnym przybliżeniem. Taki efekt można uzyskać dzięki lupie achromatycznej lub mikroskopowi.
Wszystkie brylanty w AURORIA, posiadają czystość określoną mianem co najmniej SI. Tego typu kamienie posiadają bowiem atrakcyjną cenę, przy inkluzjach, które wciąż nie są widoczne gołym okiem. Dzięki temu nasze pierścionki zaręczynowe posiadają idealny stosunek ceny do swojej jakości.