<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-25% na wszystko z kodem: SUMMER

-25% na wszystko z kodem: SUMMER

Jak określić jakość brylantu - barwa
Barwa, kolor brylantu
Poradnik

Jak określić jakość brylantu - barwa

Ewa Bylok
Ewa Bylok ● 19.05.2017Aktualizacja artykułu: 24.07.2023

Jednym z czterech podstawowych parametrów określających jakość brylantu, jest jego barwa. Odnosi się ona do zawartych w nim pierwiastków, takich jak azot czy bor. Szczególnie istotne jest natężenie azotu ponieważ tego typu kaminie stanowią blisko 99% światowych zasobów brylantów. Obecność azotu w brylancie odpowiada za jego natężenie żółtą barwą. Im więcej azotu w brylancie, tym jego barwa jest bliższa żółtej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki kolor mają brylanty?
  • Jak określić kolor brylantu?
  • Co oznacza barwa H brylantu?
  • Co oznacza barwa G brylantu?

Pierwsza skala barw brylantów, powstała już we wczesnych latach XVIII wieku. Obecnie używana pochodzi jednak z lat 50-tych XX wieku. Skala ta określa brylanty literami od D do Z. Brylanty określone literą D są zupełnie bezbarwne i występują najrzadziej, przez co są najcenniejsze. Brylanty określone dalszymi literami, posiadają stopniowo większą ilość azotu, a co za tym idzie, ich barwa jest bliższa żółtej. Im brylant jest bardziej żółty, tym częściej spotykany i co za tym idzie mniej wartościowy.

Wato jednak pamiętać, że barwa brylantów nie ma charakteru jaskrawego i wyraźnego. Mówiąc o barwie, mamy więc na myśli delikatny odcień kamienia. Różnice pomiędzy barwami brylantów, są  często trudne do dostrzeżenia. W tym celu, ustalanie barw brylantów dzieje się pod czujnym okiem wyspecjalizowanych gemmologów, którzy wykonują porównania na śnieżnobiałym tle, które stanowi kontrast do barwy brylantu. Ponadto gemmolodzy posługują się wzorcowymi kamieniami, których barwa została niepodważalnie określona. Tylko porównanie brylantów do kamieni wzorcowych, na śnieżnobiałym tle, pozwala poprawnie zdiagnozować ich barwę.

Co ciekawe, istotne jest również ułożenie brylantów, podczas takiego badania. Muszą one bowiem być ułożone taflą do spodu. Dzięki temu gemmolog może przyjrzeć się barwie brylantu, nie będąc mylonym przez blask odbitego światła. To oznacza, że dokładne ustalenie koloru brylantu zakutego w oprawie pierścionka jest niemożliwe. W takim bowiem przypadku patrzymy na brylant przez jego taflę, co powoduje że kamień odbija światło rozszczepione. Ponadto zakuty brylant obserwujemy w tle barwy złota, z którego wykonany jest pierścionek, co również nie pozwala na wiarygodną ocenę barwy.

Warto również pamiętać, że jakiekolwiek określenie od D do Z, dotyczy przedziału barwy na drodze od bezbarwnego do żółtego koloru, a nie jednej konkretnej barwy. Jest to uwarunkowane naturalnym pochodzeniem diamentów. Barwa kamienia, ostatecznie jest bowiem współczynnikiem występowania azotu w brylancie, który nigdy nie jest taki sam dla dwóch różnych kamieni. Oznacza to, że barwa dwóch brylantów określonych mianem D, może wciąż nieznacznie różnić się od siebie, co nie jest błędem.

W większości salonów jubilerskich, oferuje się pierścionki zaręczynowe z brylantami o barwie H. Są to kamienie niemal bezbarwne, które określane są również mianem „WESSELTON”.

Brylanty w pierścionkach zaręczynowych AURORIA posiadają jednak wyższa barwę w skali ocen barw. Nasze kamienie posiadają barwę co najmniej o jakości G, która nazywana jest również „TOP WESSELTON”.