Zaręczyny zimą: Kiedy wybrać odpowiedni moment?
Większość par marzy o zaręczynach i ślubie podczas jednego z wiosennych lub letnich m...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Masa brylantu jest jednym z czterech parametrów, które określają jego wartość. Masa wyrażona jest w karatach (ct), gdzie jeden karat został zdefiniowany jako 0,2 grama. Z pozoru może się więc wydawać, że tak małe wartości masy są nieznaczące, jednak w przypadku masy brylantów, zdają się one być kluczowymi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Proporcjonalnie ze wzrostem masy brylantów rosną jego wymiary. Dla przykładu, kamień o masie 0,05 ct a więc zaledwie 0,01g, posiada około 2,5 mm średnicy oraz około 1,5 mm wysokości. Natomiast kamień, o masie 1 ct, a więc 0,2 g, posiada już około 6,5 mm średnicy i około 3,9 mm wysokości.
Większy kamień może przyjąć, rozczepić i odbić więcej światła, a to z kolei czyni go piękniejszym i bardziej wartościowy. Co ważne, wartość brylantu nie rośnie wprost proporcjonalnie do jego masy. Nie można bowiem powiedzieć że każdy karat brylantu jest wart tyle samo. Aby zrozumieć tą zależność, należy bliżej przyjrzeć się produkcji brylantów.
Brylant jest niczym innym jak oszlifowanym diamentem, czyli minerałem wydobytym wprost z głębi ziemi. Ilość brylantów dostępnych na rynku jest więc ograniczona przez naturalne zasoby wydobytych diamentów. Z tego powodu naturalnym jest również fakt, że im diament jest większy, tym rzadziej spotykany.
Ponad to, wydobyty diament zostaje poddawany obróbce w taki sposób, aby oszlifować z niego możliwie jak największe brylanty. Z pozostałych fragmentów diamentu, wykonuje się coraz mniejsze brylanty. Dla przykładu, największy dotychczas wydobyty diament na świecie, posiadał masę 3106 ct. Z tej bryły udało się wykonać 105 brylantów z czego 9 z nich posiadało stosunkowo duże rozmiary, zaś pozostałe 96 sztuk były znacznie mniejsze. Co ciekawe, łączna masa wszystkich uzyskanych brylantów wynosiła 1063,65 ct, a więc jedną trzecią masy wydobytej bryły.
To oznacza, że im większy jest brylant, tym kosztowniejsza jest jego produkcja, a więc staje się on znacznie droższy. Kilka brylantów o łącznej masie 1ct, jest więc mniej warte niż jeden brylant o tej samej masie.
Pamiętaj również, że masa brylantu stanowi jedynie niewielki procent masy całego pierścionka zaręczynowego. Wartość złota użytego do wykonania takiego pierścionka stanowi natomiast niewielką część całkowitej wartości pierścionka.