<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-30% na wszystko z kodem: LOVE, -35% na topaz i ametyst z kodem: COLOUR

-30% na wszystko z kodem: LOVE
-35% na topaz i ametyst z kodem: COLOUR

Jak powinny wyglądać tradycyjne zaręczyny?
Tradycyjne zaręczyny
Pomysły na zaręczyny

Jak powinny wyglądać tradycyjne zaręczyny?

Ewa Bylok
Ewa Bylok ● 18.08.2017Aktualizacja artykułu: 24.07.2023

Pomysłów na zapytanie się swojej wybranki, czy zechce zostać Twoją żoną jest wiele. Dziś, dość już rzadko spotykanym, ale bardzo tradycyjnym i również romantycznym sposobem na zaręczyny jest przeprowadzenie ich w obecności rodziców ukochanej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądały zaręczyny w przeszłości?
  • Jak dziś mogą wyglądać tradycyjne zaręczyny?
  • Jak przygotować się do tego wydarzenia?

Jak dawniej wyglądały zaręczyny?

Dawniej zaręczyny takie nazywano zrękowinami. Ich forma zależała w dużym stopniu od regionu w którym były przeprowadzane. Przeważnie nie był to jednak pierwszy poważny krok przyszłej młodej pary. Zrękowiny często były bowiem poprzedzane swatami, podczas których ustalano zrękowiny lub kandydat mógł otrzymać czarną polewkę, czyli tradycyjną polską zupę na bazie rosołu i świeżej kaczej krwi. Czarna polewka była symbolem odmówienia propozycji zrękowin i ślubu.

Same zrękowiny często miały charakter bardzo oficjalny lub nawet wiążący prawnie. Spotkanie odbywało się w gronie obojga rodziców, a przyrzeczenie młodych polegało na podaniu sobie rąk w towarzystwie swata, nad tradycyjnym polskim chlebem. Wówczas rodzice wymieniali się prezentami i ustalali dalsze kroki dotyczące ceremonii zaślubin oraz nowego życia młodej pary.

Czy tradycyjne zrękowiny to dobry pomysł?

Zapewne tradycyjne zrękowiny mogą być dziś już przesadą, jednakże istnieją wersje pośrednie. Tradycyjne zaręczyny wciąż bowiem cieszą się ogromną popularnością. Przede wszystkim jest to wyraz szacunku jakim obdarza się rodziców ukochanej. W końcu to oni urodzili, wykarmili i wychowali swoją córkę, z którą chcesz spędzić resztę swojego życia. Jeżeli więc zamierzasz w pewien sposób odebrać rodzicom ich największy skarb, warto spytać ich o zgodę.

Jak wyglądają tradycyjne zaręczyny?

Poniżej przedstawiamy przykład tradycyjnych zaręczyn, który dziś wciąż jest często spotykany. Przede wszystkim nie angażuj swoich rodziców. Ich obecność nie będzie konieczna. W końcu zamierzasz wyrwać ukochaną z rąk jej własnych rodziców, więc to na nich warto się skupić. Sam moment zaręczyn może wyglądać różnie:

  • Jeżeli idziecie na umówiony obiad, możesz poczekać na koniec posiłku. Potem wstań, zbierz uwagę wszystkich obecnych i poproś rodziców o rękę ich córki. Zwyczajowo, przy tej okazji mamie możesz wręczyć bukiet kolorowych kwiatów, a ojcu butelkę gustownego alkoholu. Możesz ich również poprosić o błogosławieństwo waszego związku. Następnie podejdź do swojej ukochanej, uklęknij na jedno kolano i poproś o rękę. Jeżeli czujesz się na siłach, przygotuj sobie też kilka słów, które chciałbyś skierować zarówno do rodziców jak i do przyszłej małżonki.

  • Jeżeli chcesz aby zaręczyny były jeszcze większą niespodzianką dla Twojej ukochanej. Udaj się do jej rodziców, samotnie. Oznajm swoje zamiary, wręcz podarunki i razem z rodzicami poczekaj na nią. Oświadcz się, jak tylko przekroczy ona próg domu.

  • Jeżeli chcesz połączyć tradycyjne zaręczyny z rodzicami oraz inny sposób zaręczyn, możesz udać się do rodziców sam, gdy będziesz pewien, że ukochana nie zjawi się w tym czasie, w domu. Dla pewności możesz poprosić jej koleżanki, aby na przykład zabrały ją do kina. Dzięki temu nie dowie się ona o Twoich zamiarach, aż do czasu zaręczyn. Wówczas same zaręczyny mogą odbyć się w zupełnie innym miejscu, czasie i stylu. W tym przypadku zastanów się może w jaki sposób uwiecznić spotkanie z rodzicami. Zróbcie sobie kilka wspólnych zdjęć, lub jeśli to możliwe, nagraj całe spotkanie.

Jak przygotować się do tradycyjnych zaręczyn?

Każdy z tych pomysłów ma szanse być udaną formą zaręczyn. Wszystko jednak zależy od Ciebie. Zastanów się, która wersja najbardziej odpowiadałaby waszej sytuacji i upodobaniom. Być może znajdziesz inny podobny sposób, który okaże się dla was idealnym rozwiązaniem. Faktem jednak jest to, że kluczowym aspektem wszystkich opisanych wyżej pomysłów, jest obecność rodziców Twojej wybranki. W związku z tym, na tyle na ile jest to możliwe dowiedz się o nich jak najwięcej. Przede wszystkim oszacuj, czy wieść o waszych zaręczynach będzie dla nich pozytywnym, czy negatywnym zaskoczeniem. Zapewne nie chciałbyś znaleźć się w sytuacji, w której na pytanie o rękę córki, usłyszysz srogie „nie” od jej ojca, będąc pod jego dachem. W tradycyjnych zaręczynach, bardzo istotne jest więc to abyś został przez rodziców zaakceptowany.

Kiedy wiesz już jak powinny wyglądać tradycyjne zaręczyny i na co zwracać uwagę przed Tobą bardzo ważna decyzja, czyli wybór pierścionka zaręczynowego.