Jak wyczyścić pierścionek zaręczynowy?

Każda kobieta, która otrzymała od swojego wybranka pierścionek zaręczynowy, z pewnością na początku obchodzi się z nim niemal jak z jajkiem. Jednakże po pewnym czasie biżuteria ta staje się niejako częścią kobiety, przez co nie zwraca się na nią aż takiej uwagi. Prowadzić to może do powstawania zabrudzeń, co zdecydowanie pogarsza wizualne aspekty pierścionka z brylantem. Jak zatem prawidłowo i bezpiecznie wyczyścić pierścionek?

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Czy pierścionek z brylantem można czyścić?
  • Jak prawidłowo zmyć zabrudzenia z pierścionka zaręczynowego?
  • Czy warto oddawać pierścionek w ręce fachowca?
czyszczenie-pierscionka

Zabrudzenia na pierścionku zaręczynowym

Biżuteria - bez względu na to, czy mówimy o obrączkach, kolczykach czy pierścionkach - z czasem może stracić swój pierwotny blask. Niestety jej użytkownicy nie mają na to większego wpływu, chyba że pierścionek będzie zakładany tylko na wyjątkowe okazje, a poza nimi będzie czekał bezpiecznie w pudełku. Takie zachowanie nie ma najmniejszego sensu.

Zatem skoro zabrudzenia na biżuterii są rzeczą naturalną, to warto wiedzieć jak sobie z nimi poradzić, aby nasz piękny pierścionek zaręczynowy wyglądał tak samo jak dawniej. Oczywiście w przypadku pojawienia się zarysowań bądź poważniejszych defektów lepiej oddać biżuterię w ręce specjalisty. Jednak w przypadku lekkich zabrudzeń na powierzchni lub w zakamarkach pierścionka możemy sobie poradzić zupełnie sami.

Domowe sposoby na czyszczenia pierścionka zaręczynowego

Ile gospodarstw domowych, tyle sposobów na doprowadzenie złota do dawnego blasku. Najprostszym i najefektywniejszym jest zamoczenie biżuterii w gorącej wodzie wymieszanej w drobienie płynu do naczyń lub mydła. Taka kąpiel przez kilkadziesiąt minut sprawia, że wszelkie zabrudzenia schodzą z łatwością. W razie potrzeby - czynność można powtarzać do skutku.

Podobne działanie może mieć także mieszanina płynu do mycia szyb oraz wody utlenionej. Zmieszaj te dwie substancje w równych proporcjach, a następnie zanurz pierścionek na kilkanaście minut - efekt gwarantowany!

Przy okazji warto wspomnieć, że w przypadku wyrobów ze złota, lepiej wstrzymać się od stosowania substancji takich jak pasta do zębów lub specjalne mleczka do czyszczenia. Zawierają one bowiem materiał ścierny - drobny i delikatny, jednak wystarczający do tego, aby porysować powierzchnię pierścionka. Zdecydowanie też warto unikać szczotkowania biżuterii, w celu dotarcia do brudu ukrytego w zakamarkach. Efektem będą bowiem nieestetyczne zarysowania.

Płyn do czyszczenia biżuterii

Jeśli nie mamy zaufania do domowych sposobów czyszczenia złota, to zawsze możemy skorzystać z profesjonalnych produktów. W salonach jubilerskich można zdobyć specjalny płyn służący do czyszczenia biżuterii. Wyposażone one są w specjalny koszyczek, w którym umieszcza się złoty przedmiot, a następnie zanurza w roztworze na kilka minut. Taka kąpiel na pewno będzie bezpieczna dla złota i usunie wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku specjalistycznych środków warto jedynie zwrócić uwagę na to, czy płyn nadaje się do czyszczenia złota.