Jaka szerokość obrączek jest najczęściej wybierana?

Przed przyszłymi nowożeńcami stoi wiele decyzji do podjęcia. Już sam aspekt wyboru obrączek ślubnych niesie ze sobą szereg kwestii o których musimy zadecydować - zaczynając od koloru złota, jego próby i wzoru obrączki, poprzez wybór modelu bez lub z soczewką, a kończąc na określeniu grubości i szerokości tej biżuterii. W poniższym artykule postaramy się ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej szerokości obrączki.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co wziąć pod uwagę wybierając szerokość obrączek?
  • Jakie są zalety wąskich obrączek?
  • Jakie zalety posiadają szerokie obrączki?
Najczęściej wybierana szerokość obrączek ślubnych

Co wziąć pod uwagę wybierając szerokość obrączek?

Szerokość wybieranych przez młodą parę obrączek najczęściej waha się od 3 mm do 9 mm. Optymalna szerokość, na którą decyduje się większość przyszłych małżeństw waha się od 4 do 6 mm. Decyzja jaką szerokość wybrać jest w pierwszej kolejności kwestią gustu nowożeńców. Osoby, które dobrze czują się z biżuterią na dłoniach i złote dodatki są ich sposobem na wyrażenie siebie, najczęściej decydują się szerokie, wyraźne obrączki. Dla tych, którzy nie lubią nosić biżuteryjnych ozdób na dłoniach najlepiej sprawdzą się bardzo wąskie obrączki, które nie będą przyciągać uwagi a poprzez swoją niską wagę nie będą zbyt nachalnie przypominać o sobie właścicielowi. Kolejnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji to wielkość dłoni i sylwetka osoby, która będzie ją nosić. Zasada jest prosta - im większa dłoń i bardziej masywna sylwetka, tym szersza obrączka będzie lepiej się prezentować. Drobne osoby powinny unikać obrączek o szerokości 7-8 mm, ponieważ będą one wyglądać na dłoni zbyt masywnie. To właśnie dlatego kobiety najczęściej decydują się na węższe modele, przeważnie o szerokości 3,5 lub 4 mm. Natomiast dobrze zbudowani panowie wybierają obrączki szersze, które będą proporcjonalne do ich sylwetki.

Jakie są zalety wąskich obrączek?

Za wyborem wąskiej obrączki, oprócz upodobań estetycznych, może przemówić również kilka rzeczowych argumentów. Obrączki o szerokości od 3 do 4 mm są lżejsze, co pozytywnie wpływa na komfort ich noszenia. Mniejsza powierzchnia metalu ma kontakt z palcem, dzięki czemu skóra pod obrączką nie poci się tak bardzo i jest w mniejszym stopniu narażona na podrażnienia. Panie, które chciałyby nosić na jednym palcu pierścionek zaręczynowy i obrączkę również powinny zdecydować się na węższy model. Zmniejszy to ryzyko uszkodzeń obydwu elementów biżuterii. Dodatkowo, minimalistyczny design wąskich obrączek jest ponadczasowy - zmniejsza ryzyko tego, że ich wygląd znudzi się po kilku latach użytkowania. Co więcej, węższe obrączki są lżejsze, a co za tym idzie - tańsze.

Jakie są zalety szerokich obrączek?

Za szerokie obrączki uznaje się te, które mierzą ponad 6 mm szerokości. Na rynku możemy spotkać nawet modele mierzące aż 9 mm szerokości! Najczęściej ich posiadaczami są panowie, rzadko zdarza się, że to kobiety decydują się na tak dużą szerokość pierścionka. Szerokie obrączki posiadają kilka zalet, które mogą przekonać do ich wyboru. Przede wszystkim, są one mniej podatne na defekty mechaniczne i wygięcia, co zwiększa trwałość w czasie ich użytkowania. Przy szerszych obrączkach istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia obrączki podczas korekty rozmiaru lub ewentualnej naprawy. Łatwiej jest odpowiednio wyprofilować ich wnętrze (obrączki soczewkowe), co przekłada się na zwiększoną wygodę noszenia. Dodatkowo, szeroka obrączka jest widoczna z daleka, dzięki czemu możemy mieć pewność, że żadnemu niepożądanemu osobnikowi nie umknie fakt, iż nasza żona lub mąż są poślubieni ;)