Kamienie syntetyczne vs diamenty

Niewątpliwie Diamenty są jednymi z najcenniejszych minerałów na ziemi. Swoją wartość zawdzięczają głównie rzadkości występowania oraz właściwościom fizycznym, optycznym, elektrycznym i chemicznym. We wszystkich tych dziedzinach przewyższają inne kamienie szlachetne i syntetyczne. Dzięki temu znalazły szerokie zastosowanie w wielu rożnych gałęziach przemysłu i sztuki użytkowej. Największą popularnością cieszą się jednak w branży jubilerskiej, gdzie po odpowiednim oszlifowaniu, tworzą przepiękne brylanty.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego diamenty posiadają taką wartość?
  • Co jest najtwardszym minerałem na świecie?
  • Dlaczego diament błyszczy?
Brylant a kamienie syntetyczne

Ogromna popularność diamentów spowodowała powstawanie wielu podróbek tychże kamieni, które ze względu na podobne właściwości, mniej lub bardziej naśladowały diamenty. To z kolei stanowiło poważne zagrożenie dla wartości diamentu. Jednym z jego głównych walorów jest bowiem rzadkość występowania. Diamenty mogły więc podzielić los ametystów, które swego czasu uważane były za bardzo cenne kamienie. Ich wartość jednak spadła po odkryciu sporych złóż w Brazylii.

Tak się nie stało, ponieważ wraz z powstawaniem imitacji diamentów, powstawały też coraz nowsze sposoby odróżniania prawdziwych diamentów. Dzięki temu wartość tych kamieni nie spadała, a wręcz przeciwnie, rosła i wciąż rośnie. Dziś, pomylenie naturalnego diamentu z innymi podobnymi kamieniami jest już praktycznie niemożliwe.

Przymierzając się do zakupu pierścionka zaręczynowego z brylantem, warto jednak wiedzieć czym różni się on od swoich naśladowców i czemu zawdzięcza swoją wartość. Aby dokładnie wyjaśnić ten temat, należałby jednak zagłębić się w podstawowe właściwości kamieni szlachetnych, oraz porównać ich wartości. Na potrzeby tego artykułu przedstawiamy jednak, tylko zarys głównych parametrów kamieni szlachetnych, po to, aby pokazać najistotniejsze różnice.

Jak gęsty jest kamień?

Bardzo istotną wartością jest gęstość kamienia, która stanowi stosunek masy do jego objętości, nie wliczając w to szczelin znajdujących się w kamieniu. Diament posiada bardzo wysoką gęstość. Jego atomy są bardzo ciasno upchane jeden obok drugiego. Jest to efekt działania ogromnego ciśnienia, w którym powstają diamenty. Ciśnienie to wynosi około 55 000 atmosfer. Tak ogromne ciśnienie, gdyby zadziałało na wieże Eiffla, spowodowałoby, że zmieściłaby się ona na powierzchni 10 cm2.

Twardy jak brylant!

Gęstość diamentu w połączeniu z jego regularnym układem i symetrią cząsteczek, powoduje że jest on również najtwardszym minerałem na świecie. Określenie twardości jest jednak trudnym zadaniem, ponieważ jest to wartość względna. Opisując kryształy, używa się więc umownej skali Mohsa. Skala ta polega na tym, że jeżeli dany minerał jest w stanie zarysować inny minerał, jednocześnie samemu nie będąc zarysowanym, to oznacza, że jest od niego twardszy. Jeżeli oba minerały zostały zarysowane, oznacza to że mają taką samą twardość. Jeżeli natomiast pierwszy minerał nie zdołał zarysować drugiego, ale sam został zarysowany, to posiada mniejszą od niego twardość.

W skali Mosha, diament posiada najwyższą twardość, określoną wartością 10. To oznacza że, że tylko inny diament jest w stanie zarysować diament. Twardość diamentu jest jego bardzo istotną cechą, ponieważ dzięki niej pierścionek zaręczynowy z brylantem nigdy nie starci swoich walorów estetycznych, poprzez zarysowanie i zmatowienie tafli diamentu.

Piękny jak tęcza

Zastanawiając się nad niezwykłością diamentów, bardzo ważnym aspektem są wartości optyczne tego kamienia. Pomimo jego bezbarwności, mieni się on wieloma barwami, podobnie jak bezbarwna woda, która w postaci deszczu tworzy tęcze w słoneczny dzień. Dzieje się tak za sprawą załamania i rozszczepienia światła w różnych substancjach. Fala światła przechodząca przez daną przestrzeń, zmienia swoją prędkość oraz kąt padania, przechodząc do innej przestrzeni. Ponadto załamana fala światła może również ulec rozszczepieniu na barwy proste, czyli barwy tęczy. Zjawisko to nazwane jest dyspersją. Diamenty posiadają bardzo wysoki współczynnik załamania światła oraz dyspersji.

Król jest tylko jeden

Obecnie na rynku jubilerskim dostępnych jest wiele różnych minerałów, które posiadają podobne właściwości do diamentu. Należą do nich m.in. korund, topaz, spinel, rutyl, czy kwarc. Wykonuje się z nich wiele kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Na rynku dostępne są również kamienie syntetyczne, powstałe w wyniku reakcji chemicznych. Najpopularniejszymi są moissanit i cyrkonia. Kamienie te są produkowane na skale masową. Roczna produkcja cyrkonii na świecie to około 12 ton.

Pomimo swojej ogromnej konkurencji, żaden naturalny minerał lub syntetyczny kamień, nie dorównuje właściwościom diamentu. Jego gęstość i ogromna twardość w połączeniu z niesłychaną przejrzystością i zdolnością do załamania i rozszczepienia światła, powoduje wciąż nieustanny zachwyt wśród wszystkich jego posiadaczy. Jako niepodważalny król wszystkich kamieni, zupełnie zasłużenie stał się symbolem wiecznej miłości i od lat wiedzie prym w produkcji pierścionków zaręczynowych. Kamienie naśladujące diament nie wypadły jednak z obiegu. Wciąż mają swoje zastosowanie w jubilerstwie, posiadając jednak o wiele niższą wartość.

Wszystkie pierścionki zaręczynowe AURORIA posiadają zakute brylanty. Nie stosujemy kamieni syntetycznych. Jakość zakutych kamieni jest potwierdzona przez certyfikat jakości, dołączany do każdego zamówienia.