Papeteria ślubna - jak dopełnia dekorację ślubu i ...
Papeteria ślubna to jeden z pierwszych elementów oprawy ślubnej, ustalany zaraz po wy...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Przed zakupem obrączek ślubnych lub pierścionka zaręczynowego dokładnie sprawdzamy, jaki rozmiar będzie najbardziej odpowiedni. Czasem - w przypadku zaręczyn - trzeba robić to w tajemnicy przed partnerką, a niekiedy - podczas wybierania obrączek - możemy pozwolić sobie na wybranie się do złotnika w celu dokładnego zmierzenia rozmiaru.
Jednak nawet jeśli kupimy pierścionek w idealnym rozmiarze, może okazać się, że po pewnym czasie i tak nie będzie on pasował na palec. Co w takim przypadku można zrobić?
Z tego artykułu dowiesz się:
Złoto - z którego wykonuje się zdecydowaną większość biżuterii zaręczynowej lub ślubnej - to metal bardzo plastyczny. Dlatego stosunkowo łatwo można modyfikować już gotowe pierścionki lub obrączki - np. zmieniając ich rozmiar.
W przypadku niewielkiego powiększenia obrączki złotnik delikatnie rozciąga pierścionek, co pozwala na zmianę rozmiaru np. o jeden w górę. Z uwagi na wspomnianą wcześniej plastyczność złota, proces ten jest całkowicie bezpieczny dla obrączek.
Jeśli natomiast chcemy zwiększyć pierścionek o kilka rozmiarów, konieczne staje się jego rozcięcie, rozgięcie do pożądanego rozmiaru i umieszczenie tak zwanej wstawki. Całość jest następnie lutowana i polerowana w taki sposób, aby nie były widoczne żadne modyfikacje. Podobnie postępuje się w przypadku zmniejszenia obrączek - zamiast jednak wstawiania dodatkowego materiału, odejmuje się go, a następnie lutuje i ukrywa wszelkie ślady poprawek.
Dla wielu osób zmiana rozmiaru pierścionka lub obrączki wydaje się procesem bardzo inwazyjnym i szkodliwym dla biżuterii. Faktycznie - znając metody pracy złotników można tak pomyśleć, gdyż w grę wchodzi rozcinanie pierścionka, lutowanie i inne groźnie brzmiące działania. Warto jednak pamiętać, że doświadczony rzemieślnik potrafi w taki sposób skorygować rozmiar obrączek, że niezwykle trudno zauważyć jakiekolwiek efekty jego działań (prócz oczywiście większego rozmiaru).
Nie należy również obawiać się o zmniejszoną wytrzymałość biżuterii, która była zmniejszana lub zwiększana - w przypadku wstawek oraz ich późniejszego lutowania używa się złota o takiej samej próbie i kolorze, co gwarantuje trwałe połączenie elementów.
Korektę rozmiaru w obrączkach i pierścionkach można dokonać w zdecydowanej większości przypadków. Istnieją jednak modele pierścionków, które z uwagi na swoją budowę nie poddają się łatwo takim modyfikacją. Szczególnie mowa tutaj o obrączkach z dwukolorowego złota, posiadającymi różne wzory na zewnętrznej obręczy lub z osadzonymi na niej brylantami.
Jedynym rozwiązaniem w takich przypadkach jest niestety wymiana całego pierścionka lub obrączki, gdyż należy go wyprodukować na nowo w nowym rozmiarze.