<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />
23.08.2021

Mowa zaręczynowa – co powiedzieć i jak się przygotować?

Mowa zaręczynowa – co powiedzieć i jak się przygotować?

Jakich słów użyć podczas oświadczyn, żeby wyszło naturalnie? Lepiej przygotować wypowiedź, czy spontanicznie poddać się chwili? Co powiedzieć na zaręczynach, żeby nie zabrzmieć zbyt patetycznie, ani zbyt banalnie? Zaręczyny to symboliczny i wyjątkowy moment w każdym związku, dlatego warto przemyśleć wcześniej, co chcemy powiedzieć, żeby zbudować odpowiednią atmosferę i usłyszeć upragnione “tak”.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak przygotować mowę zaręczynową?
 • Co warto powiedzieć podczas zaręczyn?
 • Jak zapytać ukochaną o rękę?

Czasy tradycyjnych zaręczyn, w których to mężczyzna zobowiązany jest do proszenia kobiety o rękę, dawno już minęły. W dobie partnerskich związków coraz więcej par podejmuje wspólnie decyzję o wkroczeniu w nowy etap życia, a nierzadko inicjatywę przejmuje kobieta. Jeśli szukasz oryginalnego sposobu na oświadczyny, zajrzyj tutaj. Ten tekst potraktuj natomiast jako poradnik, który pomoże Ci ułożyć w głowie słowa, którymi poprosisz swoją wybrankę (lub wybranka) o rękę. Poniższe wskazówki napisaliśmy w formie męskiej, ale kierujemy je do wszystkich, którzy pragną oświadczyć się swojej drugiej połówce, niezależnie od płci.

Czym poprzedzić: “czy wyjdziesz za mnie”?

Jak zadać to kluczowe i najważniejsze pytanie podczas zaręczyn? Powiedzenie tego tak nagle, wydaje się bardzo przypadkowe i dziwne. Co więcej, bez zbudowania odpowiedniego kontekstu, Twoja partnerka może nie wziąć pytania o rękę na poważnie, a takiej sytuacji wolelibyśmy uniknąć. W życiu, jak w filmie, do szczęśliwego finału potrzebny jest wstęp i rozwinięcie akcji. Warto rozpocząć zaręczyny od przynajmniej krótkiego wprowadzenia, aby stworzyć odpowiednie napięcie i atmosferę. Jak zapytać kobietę o rękę? Jakich słów użyć? Jak przygotować ukochaną na ten ważny moment? Podpowiemy Ci, co powiedzieć podczas oświadczyn, aby przemowa zaręczynowa spotkała się z aprobatą przyszłej narzeczonej.

Jeśli chcesz się oświadczyć, ale w głowie masz kompletną pustkę, niech te gotowe zwroty będą dla Ciebie inspiracją. Posłużą Ci za pomost do Waszych najpiękniejszych wspomnień, za pomocą których stworzysz wyjątkową i spersonalizowaną przemowę zaręczynową. Nie ucz się jej jednak na pamięć. To, co powiesz podczas zaręczyn, powinno być swobodne, naturalne, a przede wszystkim – płynąć z Twojego serca.

Mowa zaręczynowa – od tego zacznij. Kilka przydatnych sformułowań

Powiedz, jak długo czekasz na ten moment

To pokaże Twojej drugiej połówce, że decyzja o zaręczynach jest przemyślana i wiele dla Ciebie znaczy.

 • Długo czekałem na tę chwilę...
 • Czekałem na ten moment od sekundy, w której się w tobie zakochałem...

Nawiąż do symbolicznego dla Ciebie dnia. Może to być ten, w którym się poznaliście lub ten, w którym zrozumiałeś, że ją kochasz.

 • Pamiętasz dzień, w którym się poznaliśmy?
 • Pamiętam moment, w którym się w tobie zakochałem.
 • Zachwyciłaś mnie tym, że...
 • Oszalałem na twoim punkcie przez…
 • Kiedy poznałem cię bliżej, zaskoczyło mnie, że...

Pokaż jej, jak ważną osobą w Twoim życiu jest

Co dzięki niej otrzymałeś i w jaki sposób jej obecność na Ciebie wpływa. Na co dzień rzadko mamy okazję do tak wymownych słów, dlatego dobrze, żeby wybrzmiały przy okazji tego symbolicznego zdarzenia, jakim są zaręczyny.

 • Wprowadziłaś do mojego życia...
 • Zmieniłaś w moim życiu...
 • Nauczyłaś mnie tego, że...
 • Przy Tobie zrozumiałem wreszcie...
 • Nigdy bym nie pomyślał, że...
 • Przy tobie czuję się...
 • Nie wyobrażam sobie życia bez...

Nie bój się snuć odważnych wizji o Waszej wspólnej przyszłości

Podziel się ze swoją przyszłą żoną wszystkim tym, co pojawia się w Twojej głowie, gdy myślisz o Waszym związku za 10, 20, 30 lat. To również dobry moment na złożenie szczerej obietnicy, ale tylko takiej, którą będziesz mógł dotrzymać.

 • Marzę o tym, żebyśmy...
 • Chcę być mężem, który...
 • Chcę ci dać...
 • Obiecuję, że postaram się...
 • Nasza przyszłość będzie...
 • Stworzymy razem coś wspaniałego...
 • Wierzę, że nasza miłość jest...
 • Wierzę, że do końca życia będziemy...
 • Każdego dnia będę ze wszystkich sił starał się, byś...


Nie wstydź się uczuć – one działają podczas zaręczyn na Twoją korzyść

Szczere mówienie o emocjach, które przeżywasz, doda tej chwili magii i siły. Nie bój się otworzyć przed osobą, którą przecież kochasz. Pamiętaj, że Twoja wybranka serca przeżywa w tej niesamowitej chwili to samo wzruszenie.

 • Chcę płakać ze szczęścia na myśl, że...
 • Nigdy jeszcze nie byłem tak szczęśliwy i przestraszony jednocześnie...
 • Długo czekałem na tę chwilę, ale zwlekałem z nią, bo bałem się odrzucenia...
 • Chcę zadać to najważniejsze pytanie, ale  ze wzruszenia odbiera mi głos...


Jak zapytać partnerkę o rękę, gdy bardzo się stresuję?

Przygotowałeś przepiękną mowę zaręczynową, starannie dobrałeś słowa i zapisałeś je na papierze, ale boisz się, że w najważniejszym momencie ze stresu spotkasz się z całkowitą pustką w głowie. I co teraz? Przecież nie będziesz recytował przemowy na zaręczyny z kartki...

A dlaczego nie?

Nerwy – rzecz ludzka. Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przeczytał przygotowany tekst na głos. Jeśli przewidujesz, że w trakcie przemowy zaręczynowej stres przejmie nad Tobą kontrolę i ciężko będzie Ci opanować drżenie głosu, wręcz swojej wybrance mowę zaręczynową w formie listu na eleganckim papierze. Poproś ją, aby przeczytała list przy Tobie i śledź jej reakcję, a łatwo poznasz, w jakim momencie zadać kluczowe pytanie.

Czy istnieją słowa, które trzeba powiedzieć podczas zaręczyn?

Nie! Czasami gesty i spojrzenia mówią więcej, niż tysiąc słów. Za przykład może posłużyć tutaj historia Natalii, której zaręczyny przebiegły w zupełnej ciszy, a mimo to wspomina je jako najpiękniejszy moment w życiu.

– Gdy stało się jasne, o co zamierza mnie zapytać, zobaczyłam w jego oczach łzy wzruszenia – wspomina moment zaręczyn 27-latka. – Żadne słowa nie padły, ale też nie były potrzebne. Drżącymi dłońmi włożył mi na palec piękny złoty pierścionek, a potem oboje rozpłakaliśmy się ze szczęścia. Ta chwila połączyła nas jeszcze bardziej.

Zaręczyny to piękny i wzruszający moment, któremu towarzyszą silne emocje, a te potrafią płatać figle. Nie warto na siłę ich tłumić i trzymać się przygotowanego planu. Otworzenie się i pokazanie wzruszenia pozwoli zrozumieć Twojej ukochanej, ile ta chwila dla Ciebie znaczy i jak bardzo pragniesz ją poślubić.

– Może to tylko moje zdanie, ale męskie łzy mają w sobie jakąś ogromną moc. Później mój narzeczony pokazał mi kartkę, na której starannym pismem nakreślona była oficjalna przemowa zaręczynowa. I jakkolwiek piękna, kompletnie nie oddawała tych emocji, które przeżyliśmy razem podczas oświadczyn.

Nic na siłę

Co jeśli nie jesteś typem wylewnej osoby, a mówienie o emocjach przychodzi Ci z trudnością? W takiej sytuacji przemówienie podczas oświadczyn będzie naprawdę sporym wyzwaniem, a zmuszanie się do romantyczności może przynieść sztuczny efekt. Nie sil się na udawanie kogoś, kim nie jesteś. Nie istnieje żaden ustalony schemat, który jesteś zobowiązany odtworzyć podczas oświadczyn. Jeśli czujesz potrzebę rozładowania podniosłej atmosfery żartem, śmiało. Jeśli chcesz oświadczyć się bez patosu, podczas porannej toalety, czy oglądania Netflixa, bo czujesz, że żadne z Was nie potrzebuje do tego szampana ani fajerwerków – nie zastanawiaj się! Idź za głosem serca – ono podpowie Ci, co mówić i jak się zachować podczas zaręczyn. W końcu chodzi o miłość, prawda?