Obrączki ślubne z soczewką czy bez?

Stojąc przed wyborem obrączek musimy podjąć wiele decyzji związanych z zakupem tej ślubnej biżuterii, m.in. dotyczących koloru złota, próby złota, ewentualnych zdobień, graweru a także tego, czy nasze obrączki będą z soczewką czy bez. Jeśli chodzi o kwestię profilu obrączki to narzeczeni często dopiero w momencie zakupu dowiadują się, że coś takiego jak soczewka w obrączce istnieje. Czym jest wyoblony profil wewnętrzny i jaką rolę pełni? Czy warto zdecydować się na zakup obrączki ślubnej z soczewką? Poniższy wpis pomoże Ci podjąć decyzję.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Czym są obrączki soczewkowe?
  • Jaka jest rola soczewek w obrączkach ślubnych?
  • Jakie są zalety obrączek z profilem soczewkowym?
Obrączki ślubne z soczewką

Czym są obrączki z soczewką i jaka jest ich rola?

Obrączki ślubne z soczewką, zwane również obrączkami soczewkowymi lub klimatyzowanymi, to obrączki które wewnątrz mają wyoblony kształt. Takie obrączki są nieco grubsze w ich środkowej części niż przy rantach, ich wnętrze jest półokrągłe. Wyoblenie sprawia, że obrączka mniejszą powierzchnią przylega do palca, co znacząco wpływa na zwiększenie komfortu ich noszenia. Soczewkę można wykonać niemal we wszystkich wzorach obrączek, jednak w praktyce zaleca się ich wykonywanie dla tych o szerokości większej niż 4 mm. W przypadku węższych obrączek efekt który daje soczewka nie jest aż tak odczuwalny.

Zalety obrączek soczewkowych

Coraz więcej narzeczonych decyduje się na zakup obrączek z wyoblonym profilem, ponieważ cechują się one wieloma zaletami zwiększającymi komfort ich użytkowania. Ze względu na mniejszą powierzchnię styku obrączki z palcem (w porównaniu do obrączek bez soczewki) nie uciskają one palca a także zmniejszają ryzyko odparzeń, które może wystąpić np. w czasie upałów lub wzmożonego wysiłku fizycznego. Skóra pod obrączką zdecydowanie mniej się poci w przypadku obrączek z soczewką. Efekt “klimatyzacji” (zwiększony dopływ powietrza pod obrączkę) który daje soczewka jest szczególnie odczuwalny w przypadku cięższych i szerszych obrączek, tj. o szerokości od 6 do 10 mm. Ze względu na brak styku rantów obrączki soczewkowej ze skórą można odnieść wrażenie, że obrączki praktycznie nie czuje się na palcu. Kolejną zaletą tego typu obrączek jest ich większa wygoda zakładania i ściągania. W porównaniu do obrączek klasycznych, czyli o płaskim profilu wewnętrznym, obrączkę taką łatwiej wsuniemy na palec i też łatwiej ją z niego ściągniemy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, którym puchną dłonie i zdejmowanie biżuterii ze obrzmiałych palców często wiąże się z bólem lub wręcz uniemożliwia ściągnięcie obrączki. W tym przypadku soczewka daje większą tolerancję rozmiaru. Na obrączki z soczewką powinny zdecydować się także osoby ze skłonnością do alergii na metale szlachetne - mniejsza powierzchnia styku obrączki ze skórą minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów alergicznych.

Brak soczewkowego profilu nie oznacza, że obrączka ślubna jest gorsza. Po prostu w niektórych przypadkach komfort jej noszenia jest niższy. Obrączki o płaskiej powierzchni wewnętrznej są wyższe na rantach obrączki, dzięki temu podczas uderzenia lub ściśnięcia jest mniejsze prawdopodobieństwo ich odkształcenia. Dlatego tego typu profil rekomendujemy w przypadku obrączek o niewielkiej wysokości.

Ze względu na szereg korzyści które daje soczewka w obrączce można by się spodziewać, że jej cena będzie wyższa, jednak w rzeczywistości jest inaczej - obrączka z soczewką często jest nawet tańsza od tej bez wyprofilowanej powierzchni wewnętrznej. Ma na to wpływ końcowa masa obrączki - obrączki z wyoblonym profilem mają nieco niższą masę od obrączek bez soczewki. Innymi słowy, obrączka z soczewką o danym rozmiarze i szerokości będzie lżejsza od swojego odpowiednika z płaskim profilem. Zamawiając obrączki ślubne przez internet opcja wyboru soczewki jest dostępna bezpośrednio w konfiguratorze obrączek.