Papeteria ślubna - jak dopełnia dekorację ślubu i ...
Papeteria ślubna to jeden z pierwszych elementów oprawy ślubnej, ustalany zaraz po wy...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Małżeństwa z dłuższym stażem często szukają sposobu na wyjątkowe świętowanie kolejnej z rzędu rocznicy ślubu. Odnowienie przysięgi małżeńskiej po 15 latach, 20 czy 50, to świetny pomysł, aby na nowo przypieczętować swoje uczucie. Sposobów na ponownie powiedzenie sobie “tak” jest wiele, ale tak jak w przypadku ślubu, warto się do tej uroczystości odpowiednio przygotować.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest odnowienie przysięgi małżeńskiej?
Kiedy można ją odnowić?
W jaki sposób zorganizować ceremonię odnowy przysięgi małżeńskiej?
Dzień ślubu często jest wspominany przez małżonków jako jeden z najpiękniejszych dni w ich życiu. Radość, euforia, wspólne celebrowanie miłości - te intensywne emocje często słabną z upływem mijających lat. Odnowienie przysięgi małżeńskiej to wydarzenie, które pozwala przeżyć te wyjątkowe emocje jeszcze raz.
Na ceremonię tę decydują się najczęściej małżeństwa z dłuższym stażem, choć nie jest to regułą. Pomaga ona podsumować dotychczasowe życie małżonków i utwierdzić ich w uczuciu, jakimi darzą się po wszystkich trudnych i szczęśliwych chwilach, które wspólnie przeżyli. Wiele par zastanawia się, jak wygląda odnowienie przysięgi małżeńskiej i na czym polega.
Wydarzenie, podczas którego na nowo wyznaje się swoje uczucia, polega na wybraniu się do Urzędu Stanu Cywilnego lub kościoła, gdzie odbywa się ceremonia. W jej trakcie małżonkowie ponowne składają sobie przysięgę i odnawiają śluby. Jeśli taka forma jest dla Was zbyt zobowiązująca to zorganizujcie to wydarzenie na własną rękę i według własnego pomysłu. Sami zaplanujcie szczegóły tego wydarzenia, wybierając miejsce i przebieg a także słowa odnowionej przysięgi. Jeśli chcecie, aby ceremonia miała profesjonalny wydźwięk to możecie zaangażować w nią mistrza ceremonii, który sprawi, że wydarzenie będzie miało wzniosły charakter.
Nie ma konkretnych wytycznych, co do tego po ilu latach odnowić przysięgę małżeńską. Jednak najczęściej wybieranym terminem są okrągłe rocznice ślubu. Ceremonia ma wtedy charakter odświętnego, wyjątkowego uczczenia rocznicy. Odnowienie przysięgi małżeńskiej po 15 latach, jest tak samo piękne i wartościowe, jak odnowienie jej z okazji złotych godów, czyli 50. rocznicy ślubu.
Innym częstym powodem odnowy małżeństwa jest przeżycie trudnych chwil w związku, po których para chce na nowo złożyć swoje śluby aby symbolicznie zacząć wszystko od nowa. Daje to partnerom poczucie bezpieczeństwa i utwierdza ich w swojej miłości i wierności.
Nawet jeśli w pożyciu małżeńskim wszystko układa się tak, jak powinno, odnowienie przysięgi może być pięknym świadectwem miłości i wierności dla młodszego pokolenia w rodzinie. Odnowienie przysięgi małżeńskiej po 50 latach jest inspiracją dla dzieci i wnuków małżonków, którzy mogą czerpać z bogatego doświadczenia ponownie ślubujących małżonków.
Warto także zdecydować się na ten krok, jeśli w przeszłości nie miało się możliwości finansowych na zorganizowanie wesela swoich marzeń. Ponowny ślub jest idealną okazją do tego, aby świętować swoją miłość z najbliższymi, w tym z dziećmi i wnukami. Do tak ważnego dnia warto przygotować się w odpowiedni sposób.
Ponowne zawieranie ślubu może odbyć się na trzy sposoby:
Odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele – wydarzenie to odbywa się podczas popularnych i często organizowanych Mszy Świętych grupowych lub nabożeństw, w których uczestniczą też inne pary lub można zdecydować się na indywidualny charakter tego wydarzenia.
Odnowienie przysięgi małżeńskiej w Urzędzie Stanu Cywilnego – zanim ponownie będziecie sobie ślubować, warto upewnić się, czy urząd w Waszej okolicy organizuje tego typu ceremonie. W niektórych urzędach możliwe jest tylko odnowienie przysięgi z okazji 50-tej rocznicy ślubu. Natomiast w innych można odnawiać przysięgę bez względu na staż.
Własna, nieformalna uroczystość bez upoważnionego reprezentanta kościoła lub USC. Takie wydarzenie ma charakter stricte symboliczny.
Jeśli już wybraliście formę, w której chcecie ponownie powiedzieć sobie “tak”, warto zacząć planować organizację całego przedsięwzięcia. Oto kilka wskazówek, dzięki którym organizacja odnowy przysięgi małżeńskiej pójdzie szybko i sprawnie:
zadbaj odpowiednio wcześniej o rezerwację terminu, w którym ma odbyć się ponowny ślub (minimum 2 miesiące przed),
nie zapomnij o planie B - jeśli ceremonia lub przyjęcie ma odbyć się na dworze, warto przygotować też zadaszenie, na wypadek niepogody,
powiadom odpowiednio wcześniej gości,
zadbaj o fotografa/kamerzystę, który uwieczni piękny moment ponownych zaślubin,
pamiętajcie, aby nie brać całej organizacji na siebie - przyjaciele, dzieci i wnuki chętnie pomogą Wam z przygotowaniami,
aby dopełnić całości, pomyślcie nad ponowną podróżą poślubną.
Odnowa przysięgi małżeńskiej to okazja do wręczenia sobie nowych obrączek lub wykonania grawera na tych poprzednich. Czas przygotowań do odnowy małżeństwa to także najlepszy czas na zaręczyny. Mało która kobieta spodziewa się w tym dniu pierścionka zaręczynowego a taki prezent z pewnością ucieszy Twoją żonę. W Auroria znajdziesz wiele propozycji pięknej biżuterii, która podkreśli wyjątkowość ponownych oświadczyn. Proponujemy nieszablonowe i będące trendem w tym sezonie pierścionki zaręczynowe z czarnym diamentem. Niecodzienna wersja biżuterii będzie symbolizować niezwykły i fascynujący etap w Waszym związku.