<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-25% na wszystko z kodem: SOFT

-25% na wszystko z kodem: SOFT

Pierścionek zaręczynowy a alergia - jak wybrać?
alergia-zlote-obraczki
Pomysły na zaręczyny

Pierścionek zaręczynowy a alergia - jak wybrać?

Olga Malar
Olga Malar ● 26.10.2020Aktualizacja artykułu: 24.07.2023

Alergia to dosyć powszechna dolegliwość. Szczególnie objawia się ona w okresie wiosenny lub letnim, kiedy to osoby uczulone na pyłki roślin narzekają na dokuczliwy katar czy łzawiące oczy. Jednak alergia objawia się nie tylko w ten sposób i nie tylko z powodu pylenia roślin. Czy można być uczulonym na złotą biżuterię? Jak objawia się taka choroba i czy można sobie z nią jakoś poradzić?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy można być uczulonym na złoto?

Jak objawia się alergia na złotą biżuterię?

Czy osoby uczulone na złoto mogą bez obaw nosić biżuterię?

Alergia na złoto - czy coś takie istnieje?

Złoto jest metalem nie korodującym, odpornym na działanie wielu substancji chemicznych. Wiele osób przypisuje mu nawet właściwości magiczne czy zdrowotne. Dlaczego więc czasem słyszymy opinie niektórych, że noszona przez nich biżuteria ich uczula, powoduje wysypkę lub zaczerwienienie skóry?

Trudno określić, dlaczego złoto powoduje u niektórych osób uczulenie. Co ciekawe, częściej dolegliwość ta dotyka kobiety mieszkające w krajach, które są dobrze rozwinięte ekonomicznie. Alergię powodować może każdy przedmiot wykonany z tego metalu szlachetnego, jednak najczęściej objawy obserwuje się w przypadku biżuterii, która ma bardzo bliski kontakt ze skórą - obrączki, kolczyki czy zegarki ze złota.

Jak objawia się alergia na złoto?

W przypadku alergii na złoto, najczęściej pojawia się wyprysk lub zaczerwienienie na skórze w miejscu, które ma kontakt ze złotą biżuterią. Co ważne - nie zawsze pojawia się on od razu po założeniu złotej obrączki czy zegarka. Czasem zmiany na skórze pojawić mogą się po kilku dniach, miesiącach a nawet latach.

Uwaga na nikiel

Uczulenie na złoto to bardzo rzadka przypadłość i dotyka ona niewielu osób. Zdecydowanie częściej spotkać się można z alergią na inny metal - nikiel. Jaki ma to związek ze złotą biżuterią?

Jak wiadomo, do produkcji złotych pierścionków i innych elementów nie używa się czystego złota. Głównie z uwagi na jego wysoką wartość, ale także cechę charakterystyczną, jaką jest stosunkowo mała twardość. Aby wzmocnić wyroby złotnicze, stosuje się tak zwaną ligurę, czyli dodatki stopowe, które zwiększają trwałość biżuterii. Czasem bowiem używa się między innymi niklu, który może powodować powstawanie reakcji alergicznej.

Jak w przypadku alergii wybrać pierścionek zaręczynowy?

Jeśli wiemy, że nasza wybranka jest uczulona na złoto lub inne metale, to możemy uniknąć nieprzyjemnej sytuacji. Przede wszystkim upewnijmy się, że biżuteria została wykonana ze złota o możliwie jak najwyższej próby. Wszelkie domieszki - o czym już wspomnieliśmy - mogą bowiem powodować nieprzyjemne reakcje alergiczne. Zawsze warto też dowiedzieć się od producenta jakie rodzaje metali są dodawane do stopu.

Dobrze jest też - w przypadku alergii na nikiel - unikać biżuterii z białego złota. Powstaje ona powiem ze stopu, w którego skład wchodzi między innymi wspomniany metal.