Rysy na złotej biżuterii? Jak dbać o wyroby ze zło...
Złota biżuteria od wieków symbolizuje luksus, elegancję i trwałość. Noszona na co dzi...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Większość złotych pierścionków posiada wybity znak próby złota, który przeważnie znajduje się na spodzie pierścionka, po jego wewnętrznej stronie. W tym artykule dowiesz się czym jest próba złota, oraz kto i w jakim celu umieszcza ją na pierścionku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Próba złota jest niczym innym jak informacją o tym ile czystego złota znajduje się w Twoim pierścionku. Czyste złoto jest bowiem bardzo miękkim metalem. W skali Mohsa od 1-10 jego twardość określona jest wartością 3, co oznacza że złoto z łatwością daje się zarysować przez miedziany drut. W związku z tym czyste złoto nie nadaje się do produkcji biżuterii. Złoto w takiej postaci przeważnie formowane jest w sztabki i traktowane jako surowiec inwestycyjny.
Złoto z domieszką dodatków stopowych jest określane na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest podawanie liczby jednostek czystego złota w tysiącu jednostek. To oznacza że próba 999 posiada 999 jednostek czystego złota na 1000. Próba 585 posiada 585 jednostek na 1000. Jeżeli więc przyjmiemy że 1000 jednostek złota to 100% czystego złota, to możemy powiedzieć że złoto o próbie 585, posiada w sobie 58,5% czystego złota.
Innym sposobem określania stopu złota jest podawanie wartości w karatach. Nie chodzi tu jednak o jednostkę masy, jak w przypadku masy brylantów, gdzie jeden karat oznacza 0,2 g. W przypadku złota karat jest jednostką odnoszącą się do proporcji złota. Czyste złoto oznaczane jest więc mianem złota 24-karatowego. Złoto 14 karatowe posiada 14/24 części czystego złota i w przybliżeniu odpowiada złotu o próbie 585. Jeden karat to 1/24 czystego złota.
Zobacz również nasz artykuł https://auroria.pl/blog/proby-zlota-w-obraczkach---roznice-miedzy-probami-333-585-a-999
Najpopularniejszą próbą złota, z którego wykonuje się pierścionki zaręczynowe z brylantem, jest próba 585. Wynika to z faktu, że tego rodzaju złoto posiada optymalny stosunek ilości czystego złota, do twardości spowodowanej obecnością dodatków stopowych. Złoto o wyższych próbach jest wciąż zbyt miękkie a przy tym dużo droższe.
Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem, wybijaniem próby złota, a więc też diagnozowaniem takiej próby, zajmuje się niezależny Urząd Probierczy. Dzięki temu właściciele złotej biżuterii mogą mieć pewność że złoto zostało poprawnie zdiagnozowane. Istotny jest również fakt, że w Polsce wszystkie złote wyroby muszą zostać oznakowane próbą, zanim trafią do sprzedaży. Wyjątkiem są wyroby których masa nie przekracza jednego grama.
W Auroria pierścionki zaręczynowe wykonane są ze złota o próbie 585. Potwierdzeniem jakości złota naszych pierścionków jest nie tylko sam znak próby, ale również certyfikat jakości, który dodawany jest do każdego wyrobu.