Próba złota w pierścionkach zaręczynowych

Większość złotych pierścionków posiada wybity znak próby złota, który przeważnie znajduje się na spodzie pierścionka, po jego wewnętrznej stronie. W tym artykule dowiesz się czym jest próba złota, oraz kto i w jakim celu umieszcza ją na pierścionku.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Czym jest próba złota?
  • Kto potwierdza jakość złota?
  • Jaką próbę złota powinien mieć pierścionek zaręczynowy z brylantem?
Próba złota pierścionka zaręczynowego

Próba złota jest niczym innym jak informacją o tym ile czystego złota znajduje się w Twoim pierścionku. Czyste złoto jest bowiem bardzo miękkim metalem. W skali Mohsa od 1-10 jego twardość określona jest wartością 3, co oznacza że złoto z łatwością daje się zarysować przez miedziany drut. W związku z tym czyste złoto nie nadaje się do produkcji biżuterii. Złoto w takiej postaci przeważnie formowane jest w sztabki i traktowane jako surowiec inwestycyjny.

Jak powstaje białe złoto?

Złoto używane do produkcji biżuterii posiada dodatki stopowe, które zwiększają jego twardość. Dodatki stopowe nie zwiększają aktywności chemicznej złota, ale wpływają na jego barwę. Czyste złoto posiada bowiem jasnożółtą barwę. Aby utrzymać tą barwę jednocześnie zwiększając twardość, złoto miesza się ze srebrem i niewielką ilością miedzi. W Polsce bardzo popularne jest również białe złoto, wykonane z połączania złota, palladu oraz niklu. Dużo mniej popularne w naszym kraju jest złoto różowe, wykonane ze złota, srebra i większej ilości miedzi, niż w przypadku stopu żółtego złota. Czasem spotyka się również złoto niebieskie i purpurowe, które posiada domieszki, odpowiednio żelaza i glinu.

Co oznacza próba 585?

Złoto z domieszką dodatków stopowych jest określane na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest podawanie liczby jednostek czystego złota w tysiącu jednostek. To oznacza że próba 999 posiada 999 jednostek czystego złota na 1000. Próba 585 posiada 585 jednostek na 1000. Jeżeli więc przyjmiemy że 1000 jednostek złota to 100% czystego złota, to możemy powiedzieć że złoto o próbie 585, posiada w sobie 58,5% czystego złota.

Innym sposobem określania stopu złota jest podawanie wartości w karatach. Nie chodzi tu jednak o jednostkę masy, jak w przypadku masy brylantów, gdzie jeden karat oznacza 0,2 g. W przypadku złota karat jest jednostką odnoszącą się do proporcji złota. Czyste złoto oznaczane jest więc mianem złota 24-karatowego. Złoto 14 karatowe posiada 14/24 części czystego złota i w przybliżeniu odpowiada złotu o próbie 585. Jeden karat to 1/24 czystego złota.

Jaka powinna być próba złota w pierścionkach zaręczynowych?

Najpopularniejszą próbą złota, z którego wykonuje się pierścionki zaręczynowe z brylantem, jest próba 585. Wynika to z faktu, że tego rodzaju złoto posiada optymalny stosunek ilości czystego złota, do twardości spowodowanej obecnością dodatków stopowych. Złoto o wyższych próbach jest wciąż zbyt miękkie a przy tym dużo droższe.

Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem, wybijaniem próby złota, a więc też diagnozowaniem takiej próby, zajmuje się niezależny Urząd Probierczy. Dzięki temu właściciele złotej biżuterii mogą mieć pewność że złoto zostało poprawnie zdiagnozowane. Istotny jest również fakt, że w Polsce wszystkie złote wyroby muszą zostać oznakowane próbą, zanim trafią do sprzedaży. Wyjątkiem są wyroby których masa nie przekracza jednego grama.

W AURORIA wszystkie pierścionki zaręczynowe wykonane są ze złota o próbie 585. Potwierdzeniem jakości złota naszych pierścionków jest nie tylko sam znak próby, ale również certyfikat jakości, który dodawany jest do każdego wyrobu.