Papeteria ślubna - jak dopełnia dekorację ślubu i ...
Papeteria ślubna to jeden z pierwszych elementów oprawy ślubnej, ustalany zaraz po wy...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Na pierwszy rzut oka diamenty nieskazitelne, błyszczące i bezbarwne. Wystarczy jednak przyjrzeć się im nieco bliżej, aby dostrzec niewielkie zanieczyszczenia - zwane inkluzjami. Co można zauważyć w brylantach przy odpowiednim przybliżeniu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Na całym świecie przyjęta jest zasada oceny diamentów nazywana 4C. Zgodnie z nią opisuje się masę kamieni (carat), kolor (colour), czystość (clarity) oraz szlif (cut). To właśnie te parametry wpływają na ostateczną cenę, jaką trzeba zapłacić za dany diament.
Oceną kamieni zajmują się oczywiście wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści - dla przeciętnego klienta wszystkie te parametry będą trudne do zweryfikowania, może poza masą (choć tutaj trzeba posiadać dosyć precyzyjne urządzenie, waga kuchenna na niewiele się zda…).
Patrząc na brylanty “nieuzbrojonym” okiem trudno będzie też zauważyć amatorowi różnice pomiędzy poszczególnymi kamieniami - nie mówiąc już o zweryfikowaniu, czy faktycznie mamy do czynienia z diamentem czy np. cyrkonią.
Fachowo wszelkie nieczystości (ciała obce) wewnątrz minerałów nazywane są inkluzjami lub wrostkami. Są one pochodzenia naturalnego i w praktyce nie istnieją kamienie, które takich zanieczyszczeń nie posiadają. Co ciekawe, w przypadku niektórych minerałów inkluzje oznaczają zmniejszenie wartości kamienia - co dzieje się w przypadku diamentów - a dla niektórych wręcz przeciwnie. Wewnętrzne zanieczyszczenia są pożądane np. w bursztynach.
W diamentach specjaliści wyróżniają kilka rodzajów inkluzji. Mogą to być na przykład inkluzje piórowe, które swoją nazwę zawdzięczają właśnie swojemu wyglądowi - stanowią one zbiór wielu jasnych kresek, które przypominają pióro.
Spotkać można się także z chmurami, czyli niezwykle małymi punktami zgromadzonymi wewnątrz diamentu w jednym miejscu, co w istocie przypomina obłok.
Podczas szlifowania diamentu można usunąć niektóre z inkluzji, jednak czasem powoduje to powstanie niewielkiego zagłębienia na powierzchni kamienia. Początkowo niewidoczne, mogą one jednak stanowić wadę w momencie, kiedy dostanie się do nich wszelkiego rodzaju brud.
Aby zobaczyć te i inne inkluzje w diamentach, należy wiedzieć czego szukać oraz posiadać odpowiedni sprzęt. Lupy o powiększeniu 10- lub 20-krotnym pozwalają na zauważenie pewnych szczegółów, jednak dokładną inspekcję kamienia zapewnia jedynie profesjonalny mikroskop.