<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-25% na wszystko z kodem: SUMMER

-25% na wszystko z kodem: SUMMER

Ślub w plenerze. Co musisz wiedzieć o jego organizacji?
ślub w plenerze
Organizacja wesela i ślubu

Ślub w plenerze. Co musisz wiedzieć o jego organizacji?

Ewa Bylok
Ewa Bylok ● 25.08.2023Aktualizacja artykułu: 24.10.2023

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu zakochanych. Każda para chce, żeby był on wyjątkowy, przywoływał piękne wspomnienia przez długie lata. Jednym ze sposobów na uczynienie go niezwykłym, jest zorganizowanie ślubu w plenerze. Jeśli poszukujesz inspiracji albo pomocy w przygotowaniach do ślubu na łonie natury lub innym nadzwyczajnym miejscu, ten artykuł jest dla ciebie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie miejsce będzie dobre na ślub w plenerze?

  • Jakie trzeba spełnić formalności przy ślubie plenerowym?

  • Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze?

  • Co powinno znaleźć się w wybranym na ślub miejscu?

Jakie wybrać miejsce na ślub w plenerze?

Miejsce ślubu powinno być wyjątkowe oraz zgodne z tym, co podoba się tobie i twojemu przyszłemu małżonkowi. Może być to miejsce, z którym wiążą się wasze wspomnienia. Ograniczenia formalne nie są duże, na większość, nawet niekonwencjonalnych miejsc, urząd powinien się zgodzić, więc można dać upust swojej fantazji. Pamiętaj jednak, żeby wziąć pod uwagę również komfort i bezpieczeństwo gości. Uwzględnij też łatwość dojazdu do wybranego terenu oraz jego kwestie własnościowe. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących planowania ślubu i wesela, zajrzyj do naszego artykułu dotyczącego planowania ślubu.

ślub w plenerze

Śluby na świeżym powietrzu otoczone są wyjątkowym klimatem, z naturalnymi dekoracjami harmonijnie wtapiającymi się w otoczenie. Kwitnące łąki, zaciszne leśne polany, malownicze plaże czy majestatyczne góry stają się doskonałą scenerią dla plenerowych uroczystości. Nawet zimą, urokliwe ceremonie można zorganizować na leśnej polanie czy u podnóża gór. Ogrody, w tym te przydomowe, cieszą się dużą popularnością wśród par. Doskonałym udogodnieniem jest także wybór sali weselnej z przyległym, zielonym terenem.

Ślub w mieście jest mniej popularnym wyborem, ale daje on mnóstwo ciekawych możliwości. Jeśli lubisz architekturę i industrialne klimaty, to może zainteresować cię zorganizowanie ślubu plenerowego na podwórku kamienicy, w lofcie, na dachu, w garażu, starej fabryce. Może w twoim mieście jest jakieś urokliwe miejsce, które byłoby na tę okazję idealne. 

ślub plenerowy

Ślub cywilny w plenerze - formalności

Przy ślubie cywilnym w plenerze nie ma skomplikowanych formalności. Musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, który jest właściwy dla wybranego przez was miejsca ślubu. Ustala się tam jego datę oraz składa wniosek o ślub w plenerze. Uiszcza się wtedy opłatę 84 zł. Po otrzymaniu zgody na ślub plenerowy, płaci się dodatkowo 1000 zł, jednak w praktyce zwykle dzieje się to od razu przy ustalaniu daty. Wynika to z faktu, że rzadko zdarzają się problemy z akceptacją wniosku o ślub cywilny w plenerze. Sprawa uzyskania pozwolenia jest jasna i prosta. Kierownik USC może się na to nie zgodzić jedynie, kiedy uważa, że wybrane miejsce nie gwarantuje zachowania uroczystej formy i bezpieczeństwa uczestników.

Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze?

Wzięcie ślubu kościelnego w plenerze teoretycznie jest możliwe, ale trudno jest uzyskać zgodę, ponieważ decyzja jest bardzo arbitralna. Nie istnieją skonkretyzowane warunki, które trzeba spełnić. Potrzebna jest zgoda tzw. miejscowego ordynariusza, czyli biskupa diecezjalnego. Trzeba złożyć do niego wniosek, podając konkretne argumenty. Najlepiej zrobić to już na początku przygotowań, ponieważ oczekiwanie na odpowiedź może potrwać nawet ponad rok. 

stół ślub w plenerze

Jak przygotować miejsce przy organizacji ślubu w plenerze?

Zanim przystąpicie do organizacji ślubu plenerowego, warto zastanowić się nad miejscem, gdzie złożycie przysięgę i wręczycie sobie obrączki. Jeżeli marzą Wam się obrączki na zamówienie, niepowtarzalne, takie jak wasza ceremonia, w Aurorii macie możliwość indywidualnego projektowania za pomocą konfiguratora 3D. Miejsce przysięgi można przygotować wykorzystując gotowe struktury jak pergola, lub kreując własne aranżacje inspirowane stylem boho z gałązek czy patyków. Aby dodać uroku, warto zastosować kwiaty, liście, koronki, tiul, a także różnorodne plecione dekoracje i wstążki. Na oświetlenie doskonale sprawdzą się girlandy, lampiony czy świece. Pamiętajmy, aby dekoracje były odporne na różne warunki pogodowe.

Ponieważ śluby w plenerze mogą być narażone na zewnętrzne hałasy, warto zadbać o odpowiednie nagłośnienie, z mikrofonem bezprzewodowym na czele. Konieczne jest też przygotowanie stanowiska dla osoby prowadzącej uroczystość, stolika do podpisu aktu małżeństwa, miejsc dla gości oraz wyznaczenie specjalnego miejsca dla nowożeńców. W przypadku ślubu cywilnego często pojawia się wymóg umieszczenia godła w miejscu dobrze widocznym.

ślub w lesie plenerowy

W razie deszczu, warto zaopatrzyć się w namioty ogrodowe lub altany, które zapewnią schronienie. Dobrą opcją mogą być też parasole, które dodatkowo będą stanowić ciekawy akcent dekoracyjny, chroniąc przy tym zarówno przed deszczem, jak i zbyt mocnym słońcem. Na wypadek dużego upału miłym gestem będzie przygotowanie wachlarzy dla gości.