Papeteria ślubna - jak dopełnia dekorację ślubu i ...
Papeteria ślubna to jeden z pierwszych elementów oprawy ślubnej, ustalany zaraz po wy...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Kiedy myślimy o złocie, pierwszą rzeczą przychodzącą nam do głowy jest biżuteria lub inne przedmioty ozdobne. Z uwagi na swoje wyjątkowe właściwości, złoto wykorzystywane jest z powodzeniem również w innych branżach. Niektóre z nich mogą być zaskoczeniem…
Z tego artykułu dowiesz się:
Od zarania dziejów złoto uważane jest za najbardziej wartościowy materiał, z którego wykonuje się drogocenne przedmioty, ale także traktuje się jako pewną inwestycję kapitału. Dawniej złotu przypisywano magiczne właściwości, z czasem stało się ono środkiem płatniczym, dziś jest symbolem luksusu.
Wysoka i ponadczasowa wartość złota wynika z kilku powodów. Jednym z nich może być jego ograniczona dostępność, a także skomplikowany i drogi sposób wydobycia. Inna kwestia to waga złota - duża gęstość sprawia, że nawet niewielka ilość tego kruszcu jest sporo warta. W końcu złoto to metal niezwykle wytrzymały i praktycznie niezniszczalny - nadaje się idealnie jako niemalże “wieczna” inwestycja, która nie straci na wartości.
Wysoka wartość złota i jego wyjątkowe cechy są cenione nie tylko w jubilerstwie. Oto kilka wybranych branż, gdzie wykorzystuje się ten kruszec.
Już od dawna złoto stosowane było w… stomatologii. Ubytki w uzębieniu uzupełniało się tym drogocennym kruszcem nie po to, aby pokazać majętność pacjenta, a z bardzo prostego powodu, jakim jest biozgodność złota. Nie wpływa ono negatywnie na organizm człowieka.
Złoto - a konkretnie złote obrączki - stosuje się także na jęczmień, czyli torbielowatą infekcję powieki. Ponoć pocieranie obrączką zainfekowanego miejsca ma pomóc w szybszym jego usunięciu. Jest to niestety mit, gdyż nie ma naukowych dowodów na to, aby złoto mogło w tym celu pomagać.
Kolejna cecha złota - przewodzenie prądu - chętnie wykorzystywana jest w elektronice. Dlatego często można znaleźć niewielkie ilości złota w różnym sprzęcie elektronicznym, takim jak telefony komórkowe czy komputery. Spotkać się też można z różnymi wtyczkami powlekanymi złotem, co ma zagwarantować lepszy przepływ sygnału.
Ciekawostką jest fakt, że istnieją inne (tańsze) metal, które lepiej przewodzą prąd, jednak nie są one tak wytrzymałe jak złoto.
Złoto stosuje się w postaci cienkich nici, wykorzystywanych podczas operacji plastycznych - dzięki ich zastosowaniu rany szybciej się goją. Używa się go także przy zabiegach regenerujących i odmładzających skórę.
Bardzo cienkie płatki złota używane były od wieków przez artystów, którzy np. nanosili je na obrazy, dodając im przy tym wyjątkowego wyglądu oraz wartości. Pozłotnictwo - bo tak nazywa się ta technika - wykorzystywane jest często do tworzenia obrazów o treści religijnej czy ikon.