<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-25% na wszystko z kodem: SOFT

-25% na wszystko z kodem: SOFT

Czy pierścionek zaręczynowy musi być kosztowny?
ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy
Polecane produkty

Czy pierścionek zaręczynowy musi być kosztowny?

Magda Nawrot
Magda Nawrot ● 30.10.2019Aktualizacja artykułu: 24.07.2023

Każdy mężczyzna chciałby, aby wręczany podczas oświadczyn pierścionek zaręczynowy oczarował jego wybrankę serca. Aby tak się stało, należy sprostać niełatwemu zadaniu i znaleźć biżuterię, która trafi w gust przyszłej panny młodej. Pierwszym elementem procesu decyzyjnego, który należy określić, jest wielkość budżetu. Ceny pierścionków zaręczynowych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a ich górna granica nie istnieje. Czy kwota wydana na biżuterię ma wpływ na to, jak bardzo zachwyci ona Twoją partnerkę? Czy warto inwestować w kosztowny pierścionek zaręczynowy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy pierścionek zaręczynowy musi być kosztowny?
  • Co wpływa na cenę biżuterii zaręczynowej?
  • Jaką kwotę przeznaczyć na zakup pierścionka zaręczynowego?

Czy pierścionek zaręczynowy musi być kosztowny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, tak samo jak nie ma jednego, uniwersalnego modelu pierścionka, który urzeknie każdą kobietę. Dokładnie jak w przypadku wzoru biżuterii, oczekiwania związane z ceną pierścionka zaręczynowego uzależnione są od osobistych oczekiwań Twojej wybranki. Dla jednych pań ten element zaręczyn ma wartość wyłącznie symboliczną i nie przywiązują wagi do jego wartości materialnej, dla innych jednak wartość materialna pierścionka świadczy o stopniu zaangażowania i powagi zamiarów mężczyzny. Jak zatem rozpoznać, którym typem jest Twoja kobieta? Wystarczy przywołać kilka wydarzeń, które będą dla Ciebie wskazówką. Zastanów się, jakie prezenty najbardziej cieszą Twoją ukochaną. Czy więcej radości na jej twarzy wywołałby otrzymany od Ciebie bukiet polnych kwiatów czy raczej para nowych szpilek? Bardziej wzruszy ją wiersz Twojego autorstwa czy torebka od znanego projektanta? Jeśli wskazałeś bukiet i wiersz to prawdopodobnie Twoja kobieta ma duszę romantyczki i niewielki budżet na biżuterię zaręczynową nie będzie stanowić przeszkody. Co więcej, jeśli jest ona skromną osobą to noszenie drogocennej biżuterii może nawet wywoływać u niej dyskomfort. Jeżeli natomiast wybrane przez Ciebie odpowiedzi wskazały nowe buty i torebkę to nie powinieneś lekceważyć aspektu wartości pierścionka, którym obdarujesz swoją kobietę. Nadużyciem będzie stwierdzenie, że cena pierścionka wpłynie na odpowiedź, którą od niej usłyszysz. Kosztowna biżuteria z pewnością sprawi jednak, że poczuje się ona bardziej doceniona i tym samym będzie odczuwała większą radość z ceremonii zaręczyn.

Co wpływa na cenę biżuterii zaręczynowej?

Cena pierścionka zależy od kilku elementów. Kluczowym z nich jest zakuty w koronie kamień, a konkretnie jego rodzaj i wielkość. Najdroższe są pierścionki z diamentami - im większy i czystszy brylant, tym wyższa cena. Trzeba jednak zaznaczyć, że kamienie te mają równocześnie największą wartość inwestycyjną - to najszlachetniejsze i najtrwalsze kamienie. Na cenę ma również wpływ masa metalu szlachetnego użytego do wykonania oprawy, a także jego próba. Jeśli pierścionek wykonany jest ze złota to wyższa próba przekłada się na większą cenę. Najbardziej popularne są pierścionki wykonane ze złota 14-karatowego, czyli złota próby 585. W ofercie sklepu Auroria złote pierścionki zaręczynowe z brylantem można znaleźć już w cenie 549 zł.

Jaką kwotę przeznaczyć na zakup pierścionka zaręczynowego?

W temacie kosztu pierścionka zaręczynowego wykształciło się kilka szkół. Jedna z nich, najbardziej popularna w Wielkiej Brytanii, mówi że na biżuterię zaręczynową mężczyzna powinien przeznaczyć wartość 3 pensji. Inni twierdzą, że wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia w zupełności wystarczy. Pamiętaj jednak, że niezależnie od wszelkich porad i sugestii, zakup pierścionka jest tylko i wyłącznie kwestią Twoich możliwości oraz upodobań, a także… niewypowiedzianych oczekiwań przyszłej żony :)