Papeteria ślubna - jak dopełnia dekorację ślubu i ...
Papeteria ślubna to jeden z pierwszych elementów oprawy ślubnej, ustalany zaraz po wy...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Biżuteria - ślubna, zaręczynowa lub ozdobna - najczęściej wykonywana jest ze złota. Każdy z nas zna kolor tego wyjątkowego kruszcu, będący niemalże symbolem bogactwa. Okazuje się jednak, że pierścionki, kolczyki i inne rodzaje biżuterii mogą być wykonane nie tylko z tradycyjnego, żółtego złota.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przeglądając ofertę sklepów jubilerskich zauważyć można wiele odmian kolorystycznych biżuterii. Od klasycznej, żółtej biżuterii, po przedmioty wykonane z białego, czarnego, a nawet różowego złota.
Złoto domyślnie ma intensywny, żółty kolor. Do produkcji biżuterii nie wykorzystuje się jednak “czystego” złota, a stopu będącego jego mieszanką z innymi metalami. Na przykład 14-karatowe złoto zawiera nieco ponad połowę czystego złota (dokładnie 58,5%), cała reszta to dodatki takie jak między innymi miedź czy srebro. Metale te wpływają przede wszystkim na wytrzymałość złota, które staje się twardsze i bardziej odporne na zarysowania. Dodatkowo też biżuteria przygotowana z takiego kruszcu posiada znacznie mniej intensywny, żółty kolor.
Biały kolor złota otrzymywany jest poprzez dodanie do stopu metali takich jak nikiel, pallad lub cynk. Oprócz tego pierścionki pokrywane są warstwą rodu, co nie tylko nadaje biżuterii srebrzysty blask, ale dodatkowo chroni ją przed zarysowaniem.
Coraz częściej klienci sięgają po pierścionki z kolorowego złota, ponieważ jego barwa zdecydowanie przyciąga wzrok. Taka biżuteria jest też bardziej oryginalna od odpowiedników wykonanych z klasycznego, żółtego złota. Kolor różowy otrzymywany jest z mieszanki złota i miedzi.
Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż zawsze zależy to od upodobań. Niemniej istnieje kilka aspektów, które sprawiają, że wybór pierścionka z różowego złota jest warty zastanowienia.
Pierwszy z nich to wspomniana już wytrzymałość biżuterii. Złoto w czystej postaci jest metalem miękkim, łatwo rysującym się. Dodatki innych metali sprawiają, że staje się ono bardziej wytrzymałe, nie tracąc przy tym swojego charakterystycznego blasku oraz wartości. Okazuje się, że dodatek miedzi - dający złotu różowy odcień - przyczynia się do powstania najbardziej wytrzymałej odmiany złota.
Biżuteria dobierana jest też pod kątem odcienia skóry. Złoto żółte najlepiej prezentuje się na karnacji ciemniejszej, z kolei białe zdecydowanie lepiej wygląda na skórze jasnej. Różowe złoto z kolei pasuje do niemalże każdej karnacji.