<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

Niespodzianka Mikołajkowa! Rabat -33% na pierścionki z kodem MIKOŁAJKI. Tylko do 7.12 godz. 23:59.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie, a jak przed?
pierscionek-zareczynowy-na-ktorej-dloni
Poradnik

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie, a jak przed?

Olga Malar
Olga Malar ● 8.06.2020Aktualizacja artykułu: 27.07.2023

Kwestia tego, na której dłoni i na jakim palcu należy nosić pierścionek zaręczynowy niekiedy sprawia wiele kłopotu. Szczególnie dla mężczyzn, którzy dopiero planują oświadczyny i dla Pań, które zastanawiają się, jak nosić pierścionek po ślubie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jaki palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?
  • Na którą rękę założyć pierścionek zaręczynowy?
  • Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Pierścionek zaręczynowy - która dłoń, jaki palec?

Zacznijmy od podstaw. Zgodnie z tradycją pierścionek z brylantem, podarowany podczas zaręczyn, powinno nosić się na palcu serdecznym prawej dłoni. Wiedza ta jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim - mężczyźnie łatwiej jest dzięki temu dopasować rozmiar pierścionka.

Warto jeszcze wspomnieć, że prawa dłoń to zwyczaj typowy dla naszego kraju - w pozostałych częściach Europy preferowana jest dłoń lewa. Dlaczego? Odmienność Polski w tym przypadku ma swoje uzasadnienie. Zakładanie pierścionka zaręczynowego stanowi niejako “rezerwację” miejsca dla obrączek. Przed powstaniem styczniowym - w XIX wieku - kobiety w Polsce również nosiły obrączki na lewej dłoni, na prawej dłoni z kolei obrączki nosiły wyłącznie wdowy.

Z uwagi na porażkę w Powstaniu na znak żałoby kobiety zaczęły nosić obrączki na prawej ręce - również na tę dłoń powędrował pierścionek zaręczynowy.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie

Wspomniano już, że pierścionek wręczony podczas zaręczyn niejako rezerwuje miejsce dla obrączek, które również nosi się na prawej dłoni i palcu serdecznym. W związku z tym co zrobić z pierścionkiem po ślubie? Istnieje kilka rozwiązań, które jest wybierane przez kobiety po ślubie.

Zdecydowana większość Pań postanawia przenieść po ślubie pierścionek na dłoń lewą. Wariant ten jest preferowany, ponieważ obrączka może posiadać zupełnie inny styl niż pierścionek z brylantem i mogą one zwyczajnie do siebie nie pasować. Drugim powodem jest fakt, że noszenie pierścionka i obrączki na jednym palcu może być zwyczajnie niewygodne.

Jeśli natomiast pierścionek i obrączka pasują do siebie, można je z powodzeniem nosić na jednej dłoni, zachowując przy tym wolną dłoń drugą, gdzie można nosić zupełnie inną biżuterię.

Niewiele kobiet decyduje się z kolei na przeniesienie pierścionka zaręczynowego na inny palec, gdyż może być on wtedy postrzegany jako biżuteria podarowana z zupełnie innej okazji niż oświadczyny.

Bardzo rzadko kobiety zdejmują pierścionek zaręczynowy po ślubie i noszą go np. na łańcuszku. Takie rozwiązanie nie jest polecane, gdyż pierścionek zaręczynowy stanowi pewien symbol, element miłości między dwojgiem ludzi.