Papeteria ślubna - jak dopełnia dekorację ślubu i ...
Papeteria ślubna to jeden z pierwszych elementów oprawy ślubnej, ustalany zaraz po wy...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Obrączki ślubne są symbolem wiecznej miłości, której obietnicę składają sobie małżonkowie stojący na ślubnym kobiercu. Mają towarzyszyć ich właścicielom przez długie lata życia, na dobre i na złe. Produkcja obrączek jest procesem bardzo złożonym i skomplikowanym. Każdy producent w unikalny sposób ulepsza powszechnie dostępne technologie, aby tworzone przez niego produkty miały jak największą trwałość i idealną jakość wykończenia. Czy wiesz w jaki sposób powstają te szczególne elementy tradycji ślubnej?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jedną z najpopularniejszych metod produkcji obrączek, która po wielu latach świetności odchodzi powoli w zapomnienie, jest zwijanie obrączek z taśmy i następnie ich lutowanie. Po lutowaniu obrączkę obrabia się mechanicznie za pomocą wyprofilowanych rolek. Aktualnie coraz większą popularnością cieszy się tzw. metoda bezszwowa. Obrączki produkowane w tej technologii nie posiadają lutowania łączącego krawędzie ponieważ powstają w całości z jednego kawałka metalu, od którego odcina się potrzebny do produkcji pierścień. Dzięki temu są trwalsze i w bezpieczny sposób można poddawać je korekcie rozmiaru.
Pierwszym krokiem w procesie tworzenia obrączek jest przygotowanie mieszanki metali (złota i innych stopów), z której w procesie odlewania powstanie półfabrykat w postaci rurki. Następnie od rurki tej odcięty zostaje krążek, mający postać obrączki. Kolejnym etapem jest uzyskanie pożądanego rozmiaru obrączki. W tym celu krążek poddany zostaje walcowaniu. Walcowanie ma również na celu mechaniczne zahartowanie obrączki, dzięki czemu staje się ona trwalsza i mniej podatna na uszkodzenia i zarysowania. W kolejnym kroku obrączkom nadaje się ostateczny kształt, na który składają się wysokość, szerokość i zaoblenia. Jeśli obrączki mają posiadać jakieś wzory bądź ozdoby w postaci kamieni szlachetnych to należy poddać je procesowi frezowania. Frezowanie wykonywane jest przy użyciu obrabiarek numerycznych CNC. W procesie tym powstają żłobienia oraz oprawy pod kamienie. Kolejny etap polega na kamieni, które niemalże we wszystkich przypadkach wykonuje się ręcznie, oraz na aplikacji dodatkowych zdobień. Przykładem takich zdobień są błyszczące elementy w postaci nacięć i kreseczek, które wykonuje się przy użyciu noży diamentowych. Etap końcowy polega na nałożeniu powłok dekoracyjnych (jeśli obrączka takie posiada) oraz wypolerowaniu biżuterii, aby swoim nieskazitelnym wyglądem i blaskiem mogła oczarować jej właściciela.
Metalem szlachetnym najczęściej wykorzystywanym do produkcji obrączek jest złoto. Samo złoto jest metalem bardzo miękkim i plastycznym. Aby zwiększyć jego trwałość i odporność, do złota dodawane są tzw. domieszki, np. platyna, pallad, nikiel i srebro. Dostępne na rynku stopy złota zapewniają doskonałe właściwości gotowego produktu - zarówno fizyczne, jak i estetyczne. Od zawartości czystego złota w stopie zależy próba złota. Próba mówi o tym, ile jednostek masy złota przypada na 1000 jednostek masy stopu. W ofercie biżuterii ślubnej dostępne są produkty ze złota w różnych kolorach - żółtym, białym, różowym, a nawet czerwonym, ciemnofioletowymi czarnym. Barwa obrączki jest uzależniona od rodzaju i ilości metali dodanych do stopu. Im niższa próba, tym wyraźniejszy jest kolor domieszki w uzyskanym stopie. Najchętniej wybieranym kolorem obrączek ślubnych jest tradycyjny kolor żółty, chociaż obrączki wykonane ze złota białego w ostatnich latach zyskują na coraz większej popularności.