Jak uwiecznić moment zaręczyn?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat zaręczyn Twoich rodziców lub dziadków, zapewne musiałbyś poświęcić sporo czasu, uwagi i cierpliwości na ich opowieści o tym jak to wyglądało. Być może dostałbyś nawet album ze zdjęciami, którego nie można od tak przejrzeć w 5 minut, ponieważ każde zdjęcie niosłoby ze sobą opowieść, którą koniecznie musisz wysłuchać. Jest tak, ponieważ zaręczyny są wyjątkowym momentem w naszym życiu. Momentem, który zapoczątkowuję powstanie nowej rodziny. Jeżeli więc, jakikolwiek moment warto zapamiętać do końca życia, to z pewnością są to zaręczyny. Nasza pamięć jest jednak bardzo zawodna.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak nagrać zaręczyny?
  • Jak ustawić kamerę, aby zrobić dobre ujęcie?
  • Jak nagrać film i nie wzbudzić podejrzeń przyszłej narzeczonej?
Jak nagrać wręczenie pierścionka zaręczynowego

Opowieści o zaręczynach Twoich rodziców, oparte wyłącznie na ich pamięci i fotografiach, wcale nie muszą być autentyczne. W końcu każde z nich osobiście przeżyło swoje zaręczyny, każde z nich mogło zwrócić uwagę na inny aspekt tego wydarzenia. Być może Twoja mama była skupiona głównie na słowach Twojego taty i pierścionku zaręczynowym który wkładał na jej palec. Twój tata mógł być głównie skupiony na reakcji Twojej mamy, na tym jak wyglądała i co powiedziała. Biorąc również pod uwagę towarzyszące im emocję oraz ilość lat które upłynęły od tego czasu, opowieści o zaręczynach mogą stanowić nie lada wyzwanie zarówno dla opowiadających, jak i dla słuchaczy. I choć opowieści te mogą być bardzo urokliwe, to nie zastąpią nawet krótkiego filmiku, który pokaże nam jak przebiegały zaręczyny, jak wyglądały twarze i reakcje zakochanych, jak oboje ściskali się i wzruszali ze szczęścia.

Czym uwiecznić moment zaręczyn?

Dziś sytuacja wydaje się o wiele prostsza. Postęp technologiczny umożliwił nam dużo większy dostęp do tworzenia i odtwarzania treści multimedialnych. Większość ludzi uzbrojona jest w cyfrowy aparat wbudowanych w ich telefon, którego mogą użyć w każdej chwili. Uwiecznienie zaręczyn nie powinno więc stanowić większego problemu.

Sytuacja nie jest jednak tak prosta jakby się mogło to wydawać. Jeżeli zaręczyny mają wciąż pozostać niespodzianką, obecność kamery może pokrzyżować Twoje plany. Możesz schować kamerę gdzieś w odległym miejscu, ale wówczas musisz liczyć się z odpowiednim nagraniem dźwięku. W jaki więc sposób dyskretnie i profesjonalnie nagrać zaręczyny?

Jak przygotować się do nagrania zaręczyn?

Wszystko zależy od formy i miejsca zaręczyn. Jeżeli wybrałeś już odpowiednie miejsce zastanów się w jakim kadrze chciałbyś się zaręczyć. Pamiętaj że przy wyborze miejsca liczy się nie tylko to co wy zobaczycie, ale przede wszystkim co ujmie kamera. Zastanów się czy w trakcie zaręczyn kamera może zostać np. zasłonięta przez przypadkowych przechodniów lub przejeżdżające auto. Upewnij się, że wszystko co zostanie nagrane, chcesz aby znalazło się na waszym filmiku. Kadr filmu może się bowiem okazać dużo szerszy niż Ci się wydaję. W tym celu możesz wykonać kilka prób nagrania przy użyciu znajomych w roli statystów. Nagrywając próbny filmik sprawdzisz też czy kamera znajduje się na tyle blisko, by nagrać wasze głosy, czy może będziesz potrzebował dodatkowo mikrofonu ukrytego gdzieś w Twoim ubraniu.

Może się też okazać, że na potrzeby nagrania waszych zaręczyn przydadzą się dwie lub więcej kamer, nagrywających was z różnych ujęć. Dzięki temu będziesz mógł później zmontować wszystkie nagrania do jednego filmu. Różne ujęcia mogą jeszcze lepiej oddać prawdziwą atmosferę towarzyszącą waszym zaręczynom.

Zastanów się również, w jaki sposób chcesz ukryć kamerę przed oczami Twojej ukochanej. Upewnij się, że ukryta kamera wciąż posiada odpowiedni kadr i nagrywa dźwięk. To oczywiście może być trudne w przypadku zaręczyn na otwartej przestrzeni. Wówczas polecamy wybranie innej strategii. Ustaw kamerę w widocznym miejscu, pod pretekstem zrobienie sobie wspólnego zdjęcia. Oczywiście zamiast zdjęcia ustaw opcję nagrywania filmu. Dzięki temu Twoja ukochana nie będzie się spodziewać zaręczyn pomimo obecności kamery.

Gdzie szukać inspiracji?

Wyżej opisane porady odnoszą się zaledwie do szkicu Twojego filmiku. Aby nadać mu odpowiedni charakter, zastanów się jaki efekt końcowy chciałbyś otrzymać i w jaki sposób możesz go osiągnąć. W poszukiwaniu inspiracji polecamy przejrzenie zaręczynowych filmików na YouTube.