<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-30% na wszystko z kodem: FLAME, -35% na wybrane kolorowe kamienie z kodem: GLOW

-30% na wszystko z kodem: FLAME
-35% na wybrane kolorowe kamienie z kodem: GLOW

Kiedy kupić obrączki? Co trzeba załatwić przed ślubem?
Organizacja wesela i ślubu

Kiedy kupić obrączki? Co trzeba załatwić przed ślubem?

Olga Malar
Olga Malar ● 11.07.2019Aktualizacja artykułu: 27.07.2023

Im mniej czasu dzieli nas od dnia ślubu, tym szybciej on płynie. Długie miesiące oczekiwania na ten jedyny dzień nagle zamieniają się w pędzące jeden za drugim tygodnie i dnie. Po głowie chodzą pytania: Czy na pewno o wszystkim pomyśleliśmy? Czy wszystko jest zaplanowane? Czy w ostatnim momencie nie okaże się, że coś umknęło naszej uwadze? Mając tyle na głowie, nie trudno o niedopatrzenie. Małe może nawet nie zostać zauważone przez gości. Duże - w najgorszym przypadku może skutkować nieudzieleniem ślubu. Poniżej znajdziecie praktyczną listę rzeczy, o które musicie zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem aby dopełnić wszelkich formalności związanych z zawarciem związku małżeńskiego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy należy kupić obrączki?
 • Jakie dokumenty należy załatwić przed zawarciem ślubu cywilnego i kościelnego?
 • Z jakim wyprzedzeniem czasowym należy zadbać o kwestie formalne?

Kiedy należy kupić obrączki?

Dziesiątki obrączek na wystawach w sklepach jubilerskich mogą dać nam złudne przeświadczenie, że ten niezbędny element ceremonii ślubnej można kupić od ręki - wystarczy udać się do salonu, wybrać odpowiedni model, wzór i voila! Nic bardziej mylnego. Praktycznie nie zdarza się, że w danym salonie dobierzemy komplet obrączek dla kobiety i mężczyzny, które spełniają wszystkie ich wymagania. Najczęściej przyszli małżonkowie po przymierzeniu kilkunastu wzorów decydują się na wybrany model, określają preferowane parametry i ew. treść napisu do wygrawerowania.Następnie takie zlecenie zostaje przekazane do produkcji. Na swój spersonalizowany komplet obrączek czeka się zazwyczaj 2-5 tygodni.

Dodatkowo, wybór obrączki to nie tylko kwestia modelu i rozmiaru - trzeba również podjąć decyzję dotyczącą próby złota, szerokości pierścionka i jego grubości, soczewki. Kwestie te często zaskakują narzeczonych i nie jest rzadkością, że słyszą o nich po raz pierwszy właśnie w czasie wizyty w salonie jubilerskim. Często niezdecydowanie w tym obszarze dodatkowo wpływa na wydłużenie procesu zakupowego.

Jakie dokumenty należy przygotować przed ślubem?

W przypadku ślubu cywilnego wystarczą nam dowody osobiste. Odpowiednio wcześniej należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu złożenia zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustalenia terminu ślubu. W zależności od miasta, na udzielenie ślubu cywilnego czeka się od miesiąca do roku czasu. W przypadku ślubu kościelnego kwestia związana z dokumentami zarysowuje się nieco bardziej skomplikowanie. Aby otrzymać ślub kościelny, niezbędne będą następujące dokumenty:

 • Dowody osobiste

 • Metryki chrztu

 • Zaświadczenia o bierzmowaniu

 • Świadectwa nauki religii (zależy od parafii)

 • Potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej

 • Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii

 • Zaświadczenia o spowiedzi

Musimy pamiętać o wcześniejszym udaniu się do kościoła, w którym planujemy zawrzeć sakrament małżeństwa, w celu rezerwacji terminu ślubu.

Z jakim wyprzedzeniem należy zadbać o wymienione wyżej kwestie formalne?

Aby ze spokojem dopełnić wszelkich formalności, o kwestię dokumentów należy zatroszczyć się już na kilka miesięcy przed ślubem. Poniżej prezentujemy terminarz, który podpowie Wam kiedy i co należy zadbać.

6-12 miesięcy przed ślubem

 • udać się do biura parafialnego w celu rezerwacji dnia i godziny ślubu

4 miesiące przed ślubem

 • zapisać się na nauki przedmałżeńskie oraz do poradni małżeńskiej

3 miesiące przed ślubem

 • umówić się do biura parafialnego na spisanie protokołu przedślubnego; potrzebne będą: dowody osobiste, metryki chrztu, zaświadczenie o bierzmowaniu, świadectwa nauki religii

 • po spisaniu protokołu w parafiach narzeczonych głoszone są zapowiedzi

Dzień ślubu

 • przed Mszą Świętą stawić się u księdza z kompletem dokumentów

 • spisanie aktu ślubu w obecności świadków (wymagane, aby świadkowie ślubu mieli ze sobą dokumenty tożsamości)