Papeteria ślubna - jak dopełnia dekorację ślubu i ...
Papeteria ślubna to jeden z pierwszych elementów oprawy ślubnej, ustalany zaraz po wy...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Rocznica ślubu to szczególny dzień dla każdego małżeństwa. Zgodnie z tradycją poszczególne gody małżeńskie mają określone nazewnictwo, oddające staż i etap związku. Zwykle jednak mamy problem z przypisaniem odpowiedniej nazwy do obchodzonej rocznicy małżeńskiej. Sprawdź, jaką rocznicę ślubu będziecie świętować i zadbaj, by ten dzień był naprawdę wyjątkowy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu? Tradycja nazywania godów małżeńskich rozpoczęła się w 1922 w Ameryce. Tamtejsza pisarka – Emily Post – specjalizująca się w zasadach savoir-vivre, zaproponowała osiem nazw dla 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50, a także 75 rocznicy małżeństwa. Pomysł bardzo szybko się przyjął, a poszczególne nazwy były chętnie używane nie tylko w Ameryce, ale i za oceanem.
Kolejne nazwy rocznic ślubu zaczęły pojawiać się po 15 latach, gdy Związek Amerykańskich Jubilerów uzupełnił pierwotną listę. W ten sposób do poszczególnych godów małżeńskich przypisana jest nazwa, mająca określoną symbolikę.
Dziś nazewnictwo rocznic ślubu przyjęło się na tyle dobrze, że stosuje się je niemal na całym świecie.
Nazwy rocznic ślubu mogą przyprawić o zawrót głowy a ich rozszyfrowanie stanowi nie lada wyzwanie. Nic dziwnego - z początkowych 8 nazw rocznic ślubu, katalog urósł aż do 27. Kiedyś tylko pierwsze lata związku małżeńskiego i później okrągłe rocznice miały przypisane specjalne nazwy. Celebrowaniu tych pokaźniejszych jubileuszy często towarzyszyło odnowienie przysięgi małżeńskiej. Dzisiaj prawie każdy jubileusz ma nadaną unikatową nazwę. Jako drobny symbol dbałości o związek, małżonkowie w ramach rocznicy ślubu często odświeżają u jubilera swoje obrączki ślubne. Pary, które w dniu ślubu nie zdecydowały się na grawer na obrączkach, mogą wykonać go właśnie w ramach świętowania jubileuszu.
Tak prezentuje się rocznicowa lista:
Pierwsza rocznica ślubu – papierowa
Druga rocznica ślubu – bawełniana
Trzecia rocznica ślubu – skórzana
Czwarta rocznica ślubu – kwiatowa lub owocowa
Piąta rocznica ślubu – drewniana
Szósta rocznica ślubu – cukrowa
Siódma rocznica ślubu – wełniana
Ósma rocznica ślubu – spiżowa, brązowa lub blaszana
Dziewiąta rocznica ślubu – gliniana lub generalska
Dziesiąta rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa
Jedenasta rocznica ślubu – stalowa
Dwunasta rocznica ślubu – płócienna, jedwabna lub lniana
Trzynasta rocznica ślubu – koronkowa
Czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej
Piętnasta rocznica ślubu – kryształowa
Dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa
Dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna
Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa
Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa
Czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa
Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa
Pięćdziesiąta rocznica ślubu – złota – tzw. złote gody
Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa
Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa
Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna
Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna
Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa
Po zapoznaniu się z listą nazw rocznic ślubu, zauważyć można, że wraz z rosnącym stażem małżeńskim, materiał przypisany do jubileuszu jest szlachetniejszy i trwalszy. Dokładnie tak, jak z mijającymi latami wspólnego życia, dojrzewa małżeństwo. Dlatego też po roku od ślubu mówimy o rocznicy papierowej, a w przypadku 75 lat spędzonych razem – o rocznicy brylantowej.
Dlaczego nazwy rocznic ślubu zaczynają się od papieru? Ponieważ jest to materiał, na którym można coś zapisać, na przykład historię miłości czy akt małżeństwa. Z drugiej strony papier jest też delikatny, ulotny, łatwy do uszkodzenia – symbol ten ma przypominać o potędze uczucia, które należy chronić, pielęgnować i umacniać.
Wraz ze wspólnymi latami, nazwy rocznic ślubu oraz przypisany im materiał, stają się coraz bardziej wartościowe – poczynając od czternastej rocznicy ślubu, której symbolem jest kość słoniowa. Szczególnym jubileuszem są obchody 50 lat małżeństwa, nazywane złotymi godami. Z kolei 75 lat po ślubie żona i mąż obchodzą rocznicę brylantową – oszlifowany diament to rzadki, najtwardszy i jeden z najbardziej wartościowych minerałów na Ziemi. Trudno znaleźć lepszy symbol długoletniej, trwałej i pięknej miłości. Materiał ten podkreśla szlachetność rocznicy ślubu oraz więź, którą przez długie lata zbudowało małżeństwo.
Rocznice ślubu, niezależnie od stażu, powinny być tak samo ważne – w końcu symbolizują dzień, w którym ślubujemy sobie miłość na długie lata. Niektóre gody małżeńskie są jednak wyjątkowo uroczyste.
Dla wielu małżeństw bardzo istotna jest pierwsza rocznica ślubu, zwana również rocznicą papierową. To symboliczny moment, w którym po wspólnie spędzonych 12 miesiącach możemy powrócić do magii tego wyjątkowego dnia. Pierwsza rocznica ślubu to również dobra wróżba na przyszłość – potwierdza trwałość uczucia, które Was połączyło.
Z biegiem lat wiele par decyduje się również na celebrowanie okrągłych jubileuszy. Dziesiąta rocznica ślubu to tak zwane cynowe gody – szczególne dla wielu małżonków. Kolejną ważną rocznicą są również srebrne gody, które obchodzimy po 25 latach małżeństwa oraz złote gody, czyli pięćdziesiąta rocznica ślubu.
Rocznica ślubu to idealny moment, by podziękować drugiej połówce za wspólnie spędzony rok i docenić wsparcie oraz bezgraniczną miłość, którymi siebie darzycie. Każde gody małżeńskie są wyjątkowe, dlatego w tym dniu (jak i na co dzień!) postarajcie się na wiele sposobów okazać Wasze uczucia.
Jeżeli chcesz sprawić niespodziankę swojej drugiej połówce, możesz stworzyć wyjątkowy prezent inspirując się nazwami rocznic ślubu. Rocznica papierowa to świetny moment, by napisać list lub przygotować album, w którym zbierzesz wspomnienia i emocje towarzyszące Wam podczas pierwszego roku małżeństwa. Równie sugestywna jawi się czwarta rocznica ślubu, czyli rocznica kwiatowa.
Przy pierwszych rocznicach ślubu pięknym prezentem dla żony będzie tzw. "dostawka" do obrączki ślubnej. Jest to cienka, wysadzana drobnymi diamentami obrączka, która pięknie ubogaca wygląd klasycznej obrączki ślubnej. Ten nowy trend nieprzerwanie podbija serca świeżo upieczonych żon. Tego typu biżuterię można znaleźć pod nazwą pierścionki obrączkowe lub eternity rings.
Przy wieloletnim stażu, gdy dochodzimy do okrągłych jubileuszy, świetnym pomysłem na prezent jest biżuteria z kamieniami szlachetnymi – rubinem (40. rocznica ślubu), szafirem (45. rocznica ślubu), szmaragdem (55. rocznica ślubu) czy brylantem (75. rocznica ślubu).
Popularnym i uniwersalnym prezentem dla małżonki jest również pierścionek z diamentem, który doskonale sprawdzi się na okrągłe rocznice ślub. Jeśli mężczyzna chce w szczególny sposób okazać swą miłość i zaangażowanie w związek, idealnym pomysłem będzie podarowanie żonie spersonalizowanego pierścionka z kamieniem szlachetnym. W prosty i intuicyjny sposób można zrobić to w kreatorze 3D pierścionków Auroria. Pierścionek, w którego stworzenie mężczyzna włożył swoje serce, zachwyci i wzruszy każdą kobietę. Będzie on niepowtarzalną i wyjątkową pamiątką Waszej małżeńskiej drogi.
Sprawdź materiały dla Narzeczonych przygotowane przez ekspertów na naszej darmowej platformie ślubnej.