Rysy na złotej biżuterii? Jak dbać o wyroby ze zło...
Złota biżuteria od wieków symbolizuje luksus, elegancję i trwałość. Noszona na co dzi...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Ślub na plaży jest jedną z form ślubu plenerowego, więc ślubu, przy którym istnieje możliwość zawarcia go w dowolnym miejscu na powietrzu. Ślub nad morzem to popularny wybór ze względu na obecność w popkulturze – wszyscy kojarzymy takie śluby z amerykańskich filmów i wiele par marzy, aby ich zaślubiny odbyły się w takiej formie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak przygotować ceremonię na plaży?
Czy w Polsce można wziąć ślub plenerowy na plaży?
Jak przygotować taką ceremonię za granicą?
Jak rozwiązać kwestie logistyczne?
Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Organizacja ślubu nad morzem jest wymagająca i wiąże się z pewnymi dodatkowymi formalnościami i wydatkami. Jeżeli chcecie zorganizować ślub na plaży musicie liczyć się z tym, że będzie to ceremonia raczej o charakterze cywilnym, ewentualnie humanistycznym, gdyż ubieganie się o możliwość zawarcia ślubu kościelnego w plenerze jest wyzwaniem ze względu na obowiązujące przepisy prawa kanonicznego. Według tych przepisów ślub powinien zostać pobłogosławiony w kościele lub kaplicy, jednak wierni mają prawo ubiegać się o to by ceremonia ślubu odbyła się po za kościołem. Wiąże się z złożeniem odpowiedniego pisma do biskupa, który podejmuje decyzje w tej sprawie. Śluby na plaży z reguły kojarzymy z egzotycznymi stronami, jednak od jakiegoś czasu polskie prawo pozwala na organizowanie ślubów plenerowych więc nie ma konieczności wyjeżdżania z naszego kraju, by spełnić marzenie o ślubie na plaży.
Polska pod tym kątem jest krajem wymagającym – organizacja ślubu plenerowego wymaga przede wszystkim zwrócenia się do urzędu stanu cywilnego w tej sprawie i złożenia opłaty umożliwiającej zawarcie takiego ślubu – wynosi ona około 1 000 złotych. Ważne też jest wybranie miejsca w którym będziecie chcieli się pobrać. Ślub cywilny na plaży nie może odbyć się w miejscu, które nie zapewni godności ceremonii i nie będzie bezpiecznie dla gości. Z tego też powodu będziecie musieli wybrać odpowiednią, najlepiej zaciszną plażę. Nad Bałtykiem plaże mają różnych właścicieli – czasem jest to gmina, innym razem urząd morski, czasem zdarza się, że plaże są prywatne. Wymaga to tego, aby skontaktować się z właścicielem plaży, by wasz ślub odbył się legalnie, bez narusza czyjejś własności.
Ze względu na duże utrudnienia związane z organizacją ślubu kościelnego w plenerze, jak wyżej wspomniano, ślub cywilny lub humanistyczny to najlepsze alternatywy dla ślubu nad morzem. Polska jest krajem w którym należy dopełnić konkretnych formalności aby zawrzeć wiążący prawnie związek małżeński. O tym jakie formalności są niezbędne do tego, by móc zawrzeć ślub cywilny dowiecie się z artykułu o tym ile trwa ślub cywilny. Oczywiście należy też pamiętać, że formalności te możecie pominąć decydując się na opcję ślubu humanistycznego.
Oczywiście jeśli nie jesteście zwolennikami polskiego morza i marzy wam się ślub w bardziej wyszukanym nadmorskim kurorcie, możecie jak najbardziej zdecydować się na zawarcie ślubu za granicą. Ślub za granicą na plaży, podobnie jak ślub zawierany w takiej formie w Polsce, będzie ślubem cywilnym i będzie wymagał od was spełnienia pewnych formalności. Aby dowiedzieć się jakie dokumenty będą wam potrzebne, najlepiej udać się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam otrzymacie listę niezbędnych dokumentów oraz zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, które potem będziecie musieli przetłumaczyć z pomocą tłumacza przysięgłego na język kraju do którego się udajecie. Za granicą ślubu na plaży będzie mógł udzielić wam konsul lub lokalny urzędnik stanu cywilnego. W przypadku, gdy ślub będzie udzielany przez konsula, wniosek wyrażający chęć zawarcia małżeństwa należy złożyć z dwumiesięcznym wyprzedzeniem w odpowiednim konsulacie. Jeżeli ceremonii przeprowadzi urzędnik lokalnego urzędu stanu cywilnego, po powrocie do kraju będziecie musieli złożyć oryginał i tłumaczenie (dokonane przez tłumacza przysięgłego) aktu małżeństwa do urzędu pod który podlegacie w Waszym kraju. Warto dodać, że istnieją specjalne firmy, które pomogą uporać się z tymi wszystkimi formalnościami. Należy jednak mieć świadomość, że załatwienie tych spraw samodzielnie będzie dużo tańszym rozwiązaniem. Nie zapominajmy też o tym, że sprawy formalne dotyczą ślubu cywilnego - nie musicie się o nie troszczyć jeśli planujecie za granicą zawrzeć ślub humanistyczny.
Jeśli chodzi o organizację ślubu na plaży, fundamentalną kwestią jest data ceremonii. Data ta z całą pewnością będzie uzależniona od decyzji urzędu stanu cywilnego, jednak wy również macie pewne pole do manewru, wybierając miesiąc waszego ślubu nad morzem. Wybór odpowiedniego miesiąca jest szczególnie ważny, gdy będziecie się pobierać nad polskim morzem, które kojarzone jest z kapryśną pogodą. W tej sytuacji na pewno najbezpieczniejsze będą miesiące letnie. Jeśli jednak wybieracie opcję ślubu za granicą na plaży to waszą decyzję odnośnie daty trzeba rozpatrywać w odniesieniu do lokalizacji – wybierając np. Karaiby lub Zanzibar nie będziecie musieli się martwić brakiem pogody, również poza sezonem. Oczywistą rzeczą jest też opracowanie budżetu, który będzie musiał uwzględnić wszystkie wydatki, a więc obok opłat urzędowych będą to: zakup biletów lotniczych (jeśli wybierzecie w dalekie strony), zakup dekoracji odpowiednich na plażę, oprawa muzyczna ślubu lub zakup kwiatów. Do kosztów doliczyć będzie trzeba zakup akcesoriów ślubnych np. obrączek (polecamy ofertę polskiej manufaktury Auroria). Jeśli chodzi o wystrój to warto postawić na minimalizm. W scenerii jaką jest plaża i morze, bogate dekoracje (a nawet wymyślna suknia, garnitur, czy ostry makijaż) mogą negatywnie wpłynąć na klimat tworzony przez okoliczną przyrodę. Praktycznym aspektem prostych dekoracji na pewno będą niskie koszty :) Szukając możliwości zaoszczędzenie, nie radzimy rezygnowania z profesjonalnego fotografa - zdjęcia ślubne w morskiej scenerii będą piękną pamiątką na długie lata.
Należy również poruszyć temat gości - musicie pamiętać o tym, aby dobrze poinformować ich, gdzie odbędzie się wasza ceremonia. Zdecydowanie łatwiej zlokalizować salę weselną, która ma przypisany konkretny adres niż punkt na plaży. Jeśli panujecie ślub za granicą to jasno określcie kwestie związane z kosztami podróży - czy leżą one po stronie gości, czy Wy organizujecie i opłacacie transport. Goście na wasz zagraniczny ślub muszą zostać zaproszeni odpowiednio wcześnie - dużo wcześniej niż to bywa przy klasycznych ceremoniach w Polsce.
Auroria jest polską manufakturą złotniczą, która od wielu lat jest częścią waszych ślubnych historii. Nasi złotnicy z pełnym zaangażowaniem i precyzją pracują nad biżuterią marki Auroria. Ponadczasowe wzory i najwyższa jakość cechują nasze obrączki ślubne. W ofercie znajdziecie obrączki z żółtego złota, z białego złota oraz obrączki z diamentami. Nasi konsultanci chętnie doradzą w wyborze waszej idealnej pary obrączek.