<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://ct.pinterest.com/v3/?event=init&tid=2612497267174&noscript=1" />

-30% na wszystko z kodem: FLAME, -35% na wybrane kolorowe kamienie z kodem: GLOW

-30% na wszystko z kodem: FLAME
-35% na wybrane kolorowe kamienie z kodem: GLOW

Soczewka i profil płaski - co wybrać przy zakupie obrączek?
obraczki-soczewka
Poradnik

Soczewka i profil płaski - co wybrać przy zakupie obrączek?

Magda Nawrot
Magda Nawrot ● 4.02.2021Aktualizacja artykułu: 15.09.2023

Podczas wyboru obrączek ślubnych należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim na ich wygląd, kolor oraz parametry, wpływające nie tylko na cenę, ale także na wygodę noszenia. Jednym z takich elementów jest profil wewnętrzny obrączki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są obrączki z soczewką?
  • Co daje profil soczewkowy w obrączkach ślubnych?
  • Dlaczego warto wybrać obrączki z profilem soczewkowym?

Czy jest soczewka w obrączce

Soczewka w obrączce to nic innego, jak wyoblona płaszczyzna wewnętrzna. Sprawia to, że biżuteria jest nieco grubsza w częściach środkowych, natomiast cieńsza na krawędziach. Dzięki temu powierzchnia złota w mniejszym stopniu przylega do skóry palca. Wpływa to przede wszystkim na komfort użytkowania obrączek.

Czy każda obrączka może posiadać soczewkę?

Mimo iż nie ma przeciwwskazań do wykonania każdego rodzaju obrączek z soczewką, to jednak zalecane jest, aby znajdowała się ona tylko w biżuterii o szerokości większej niż 4 milimetry. Soczewka może nie spełniać swojej funkcji w przypadku węższych obrączek.

Warto pamiętać, że obecność soczewki nie wpływa na możliwość naniesienia na obrączki graweru. Choć wyoblenie jest wyczuwalne, to jednak trudno je zauważyć, dzięki czemu powierzchnia wewnętrzna obrączki nadal doskonale nadaje się do tego, aby umieścić na niej datę ślubu czy inny, ważny dla nas, tekst.

Obrączki z soczewką - czy warto?

W większości przypadków obrączki na ślub wykonywane są “domyślnie” z soczewką. Nic dziwnego, bowiem takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwsza z nich to wspomniany już komfort noszenia takiej biżuterii. Obrączki nie uciskają tak mocno palca, co sprawia, że rzadziej pojawić się mogą odparzenia w upalne dni lub podczas uprawiania sportu. Soczewka sprawia też, że wymiana powietrza między powierzchnią skóry a obrączką jest lepsza - ten efekt docenią szczególnie właściciele szerokich obrączek.

Główną zaletą obrączek z soczewką jest też o wiele wygodniejsze wkładanie oraz zdejmowanie takiej biżuterii. Może się to okazać zbawienne w przypadku osób, którym zdarza się sezonowe puchnięcie palców u dłoni.

W przypadku alergii na złoto lub inne metale, z których mogą być wykonane obrączki, również warto zdecydować się na soczewkę. Mniejsza powierzchnia styku metalu ze skórą sprawia, że ryzyko wystąpienia zmian jest o wiele mniejsze.

Co z obrączkami z płaskim profilem?

Oczywiście w sprzedaży cały czas dostępne są obrączki z profilem płaskim. Nie są one tak wygodne w noszeniu, jednak mają jedną wielką zaletę - w przypadku uderzenia lub ściśnięcia są one bardziej wytrzymałe na odkształcenie. Dzieje się tak, ponieważ obrączki o płaskiej powierzchni wewnętrznej są wyższe na rantach.

Zobacz również nasz artykuł https://auroria.pl/blog/obraczki-slubne-z-soczewka-czy-bez