Piosenki na pierwszy taniec weselny
Pary młode często uważają pierwszy taniec za jeden z najważniejszych i najbardziej wz...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Podczas przygotowań do zaręczyn z pewnością nie raz zadawałeś sobie to pytanie. I nic w tym dziwnego! W końcu pierścionek zaręczynowy będzie zdobił dłoń Twojej ukochanej przez długie lata i bez wątpienia zależy Ci na wyborze idealnego modelu.
Przez wiele osób pojęcie diamentu i brylantu jest stosowane zamiennie. Udając się do salonu jubilerskiego warto jednak pamiętać, że są to dwie odrębne nazwy, mimo, że dotyczą tego samego kamienia szlachetnego.
Czym zatem różni się brylant od diamentu? Wyjaśniamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Diament jest bardzo cennym kamieniem szlachetnym, który naturalnie występuje w przyrodzie. Jest on jedną z czterech odmian węgla, a proces jego formowania zachodzi głęboko pod ziemią, gdzie przez milion lat jest poddawany dużemu ciśnieniu oraz wysokiej temperaturze. Dla niektórych zdziwieniem może być fakt, że diament w swojej “surowej” postaci nie zachwyca niczym szczególnym. Jest niekształtny i niemal w ogóle się nie błyszczy. Trudno więc uznać go za coś niezwykle drogocennego i rzadkiego.
Jednak już w takiej postaci diament charakteryzuje się niezwykła twardością. Nie można go zarysować żadnym innym minerałem, chyba że innym diamentem. Z tego powodu diamenty wykorzystywane są nie tylko w jubilerstwie, ale również w przemyśle.
Brylant to diament, który został poddany obróbce i szlifowaniu. To właśnie podczas tego procesu kamień zyskuje określony kształt i połysk, a tym samym – piękny i szlachetny wygląd.
Diamenty są używane do produkcji biżuterii, jednak nie można od razu osadzić ich w pierścionku zaręczynowym lub innych dodatkach.
By diament nabrał wartości oraz pożądanego wyglądu, należy poddać go obróbce zwanej szlifowaniem. Rzemieślnicy wypracowali różne metody obróbki diamentu, które sprawiają, że światło wpadające do wnętrza kamienia odbija się od wszystkich ścian i załamuje wewnątrz, dając wrażenie iskrzenia.
Jednym z najbardziej popularnych szlifów diamentów jest szlif brylantowy. Nazwa ta wzięła się właśnie od metody cięcia kamienia – dopiero poddany szlifowaniu diament nazwać można brylantem. Choć istnieje wiele rodzajów szlifów, to właśnie szlif brylantowy uważany jest za szczytowe osiągnięcie w obróbce kamieni szlachetnych.
Szlif brylantowy pozwala wydobyć z diamentu najlepsze walory estetyczne oraz optyczne. Wszystko to dzięki 57 płaszczyznom, zwanych fasetami, których odpowiednie ułożenie sprawia, że światło wewnątrz brylantu załamuje się, dając efekt spektakularnego blasku.
Jeśli zastanawiasz się, jak szlif diamentu wpływa na jego jakość, to warto zaznaczyć, że jest to jeden z kluczowych czynników determinujących jego blask i wartość.
Wartość diamentu definiowana jest przez jubilerską zasadę 4C – jest to zbiór specyficznych cech, które mają wpływ na cenę kamienia szlachetnego.
Nazwa zasady 4C pochodzi od czterech angielskich słów – carat (masa diamentu), colour (kolor diamentu), clarity (czystość diamentu) oraz cut (szlif diamentu).
Masę diamentów określa się w karatach. W przeliczeniu na gramy 1 karat to 0,2 grama.
Im większa jest masa brylantu, tym wyższa jest jego cena. Mimo, że dwa mniejsze brylanty mogą ważyć tyle samo co jeden, bardziej wartościowy jest pojedynczy, cięższy kamień. Dzieje się tak, ponieważ większe diamenty występują w naturze stosunkowo rzadko.
W naszych pierścionkach zakuwamy brylanty o masach od 0.03 ct do ponad 1 ct.
Diamenty jako naturalne kamienie szlachetne posiadają całą paletę barw. Najbardziej pożądane są jednak diamenty bezbarwne i przejrzyste.
Kolory diamentów definiowane są w skali od D do Z, gdzie idealnie bezbarwne diamenty oznaczamy literą D, a te w żółtym odcieniu – literą Z.
W naszej biżuterii umieszczamy jedynie brylanty, które posiadają jakość co najmniej H. Oznacza to, że kamienie są niemal bezbarwne.
Diamenty jako kamienie naturalne, kształtowane przez siły natury, posiadają wewnętrzne znamiona zwane inkluzjami. Im mniej zanieczyszczeń znajduje się w diamencie, tym wyższa jest jego wartość.
W naszych produktach znajdują się jedynie brylanty, które posiadają czystość co najmniej SI. Oznacza to, że inkluzje nie są widoczne gołym okiem.
Jak już wiemy, diament staje się brylantem dopiero po oszlifowaniu – to właśnie ten proces wydobywa paletę tęczowych refleksów z kamienia szlachetnego.
Na ocenę szlifu składają się proporcje kamienia oraz sposób jego wykończenia. Jakość szlifu ocenia się w skali: excellent, very good, good, fair oraz poor.
Brylanty, które oferujemy, posiadają szlif co najmniej o jakości good.
W potocznej mowie słowa brylant i diament używa się zamiennie – nie jest to duży błąd, gdyż ostatecznie zawsze mowa o kamieniu szlachetnym. Warto jednak znać podstawowe zasady nazywania kamieni w jubilerstwie – przyda się to szczególnie podczas wybierania idealnego klejnotu.
Podsumowując zatem – każdy brylant jest diamentem, jednak nie każdy diament może być brylantem. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić czy kamień jest prawdziwy, warto zgłębić ten temat.