Jak szlif wpływa na jakość brylantu?

Szlif jest jednym z czterech parametrów, którymi określa się jakość brylantu, co bezpośrednio przekłada się na wartość kamienia i piękno, które może zostać z niego wydobyte. Szlif kamienia odnosi się do jego kształtu oraz proporcji i wykończenia. 

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Czy kształt brylantu jest istotnym czynnikiem wpływającym na jego jakość?
  • Ile brylant ma ścianek?
  • Co to są fasety?
  • Dlaczego brylant mieni się na różne kolory?
Szlif brylantowy

Kształt oszlifowanego diamentu jest rzeczą najłatwiej rozpoznawalną. Najpopularniejszym kształtem diamentów jest kształt brylantowy, ponieważ około 70% diamentów jest szlifowana właśnie w ten sposób. Co ważnie, w języku fachowym, tylko diament oszlifowany do kształtu brylantowego, jest nazywany brylantem. Potocznie jednak, każdy oszlifowany diament nazywa się brylantem.

Kształt brylantu

Głównym powodem popularności tego kamienia jest właśnie jego kształt. Diament oszlifowany na kształt brylantu jest bowiem okrągły i posiada co najmniej 57 ścianek zwanych fasetami. Co najmniej 32 fasetki oraz tafla, znajdują się w górnej części kamienia, oraz co najmniej 24 fasetki znajdują się w jego dolnej części. Taka budowa brylantu sprawia, że każdy promień światła, który do niego wpada, nie ma gdzie się schować i musi zostać rozszczepiony i odbity w postaci przepięknego błysku.

Blask brylantu

Swój błysk brylant zawdzięcza jednak nie tylko swojemu kształtowi. Proporcje kamienia nie zawsze są bowiem idealne. Zbyt wysoki lub zbyt płaski kamień, pomimo brylantowego kształtu, nie będzie odbijał światła w odpowiedni sposób. Tylko odpowiednie proporcje i symetria całego kamienia, pozwalają światłu na swobodne rozszczepienie i odbicie.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że oszlifowanie brylantu w sposób, który wydobędzie z niego maksimum piękna w postaci blasku rozszczepionego i odbitego światła, staje się nie tylko arcytrudnym i pracochłonnym zadaniem, ale jest wręcz sztuką.

Ocena szlifu brylantowego

Ocena szlifu brylantów jest więc bardzo istotnym czynnikiem, który z pewnością warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup pierścionka zaręczynowego. Skala oceny szlifu wygląda następująco: excellent, very good, good, fair, poor. Nasze brylanty posiadają szlif oceniany na co najmniej „good”. Uważamy bowiem, że tego typu kamienie posiadają idealną proporcję jakości do ceny, zapewniejąc wykonywanym przez nas pierścionkom zaręczynowym piękny blask wydobywający się z brylantu.