Szlachetny surowiec wykorzystywany w jubilerstwie

Przed zakupem pierścionka zaręczynowego z brylantem, warto dowiedzieć się czym jest surowiec, z którego został wykonany. W tym artykule skupimy się więc na tym, czym jest złoto, czyli najpopularniejszy surowiec, z którego wykonuje się pierścionki zaręczynowe na całym świecie

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego złoto jest takie drogie?
  • Ile jest złota na świecie?
  • Dlaczego wykorzystuje się złoto do produkcji pierścionków zaręczynowych?
Złoto wykorzystywane w produkcji pierścionków zaręczynowych

Złoto jest metalem naturalnie występującym w skorupie ziemskiej pod postacią samorodków, czyli niewielkich brył, lub w litych skałach, w postaci żył. Złoto jest bardzo miękkie. W skali Mosha jego twardość posiada wartość 3, co oznacza, że z łatwością daje się zarysować miedzianym drutem. Złoto posiada jasnożółto barwę i dość duży połysk. Dziś łączna masa wydobytego złota wynosi około 170 ton, co łącznie daje bryłę sześcianu o krawędzie około 20 m. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie co czyni złoto aż tak popularnym?

Aby zrozumieć wartość złota, należy przyjrzeć się jego niesłychanym właściwościom, ponieważ wspólnie, wszystkie one nadały mu niesłychaną wartość.

Dlaczego złoto jest takie drogie?

Szlachetność minerałów zależy w dużej mierze od ich zdolności do ulegania reakcjom chemicznym. W ten bowiem sposób minerały tracą swoje właściwości na rzecz innych. Im minerał bardziej niepodatny na takie zmiany, tym bardziej szlachetny i wartościowy.

Takie właściwości posiada właśnie złoto, które Co prawda dzięki swojej miękkości łatwo może zmieniać swój kształt, jednak nie zmienia ono swojej struktury. Złoto jest odporne na utlenianie się oraz na działanie większości czynników korozyjnych. Dzięki temu uncja złota przez wieki posiada tą samą masę i barwę. Trwałość złota czyni z niego idealny materiał inwestycyjny. Bierność złota na reakcje chemiczne czyni z niego również odpowiedni surowiec do produkcji biżuterii i złotych monet.

Kosmiczny metal

Spośród wszystkich odkrytych dotąd metali, złoto jest też najbardziej ciągliwe i kowalne. Dzięki temu znajduje ono swojej zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Dla przykładu Jeden gram złota można rozbić na płaszczyźnie jednego metra kwadratowego, tworząc w ten sposób półprzezroczyste arkusze. W połączeniu z tym, że złoto odbija również fale podczerwone, czyli fale cieplne, cienkie arkusze są wykorzystywane jako osłona przed ciepłem np. w skafandrach astronautów.

Zachwyca swym pięknem od tysiącleci

Przy tych wszystkich cechach, złoto jest również niesłychanie piękne. Jego wartości estetyczne dostrzegli ludzi już setki lat p.n.e. Złoto było cenione już w starożytnym Egipcie. Wiele opisów złota znajduje się również w księgach Starego Testamentu. Na przestrzeni lat surowiec ten stał się symbolem władzy, piękna i wartości królewskich.

Zaletą złota jest również fakt, że jest ono rzadkie, ale nie zbyt rzadkie. Wydobycie złota jest kosztownym procesem. Do uzyskania jednego grama trzeba przekopać bowiem kilkaset kilogramów skał. Rudy złota występują jednak w wielu miejscach na świecie, na każdym kontynencie. Bardzo szybko złoto stało się więc powszechnym środkiem płatniczym. Zawsze znalazł się bowiem ktoś kto złoto chciał wymienić na inne dobra lub walutę.

Dziś złoto nie jest już jednak walutą samą w sobie, ale stanowi często lokatę kapitału. Nie zmienia to jednak faktu, że złoto wciąż jest bardzo cenne.

Gdzie wykorzystuje się złoto?

Szacuje się że około 50% światowego wydobycia złota zużywa się do wykonywania biżuterii, 40% stanowi materiał inwestycyjny a 10 % znajduje swoje zastosowanie w przeróżnych gałęziach przemysłu.

W naszym sklepie oferujemy pierścionki wykonane ze złota białego, żółtego i połączenia białego z żółtym. Nie korzystamy ze srebra oraz innych metali, ponieważ uważamy brylanty zasługują na oprawę pierścionka wykonaną z jednego z najszlachetniejszych i najpiękniejszych metali, jakie powstały na naszej planecie.